Yerel yönetimlerde eğitim: Samsun Canik Belediyesi örneği
Education in local governments: The Example of Samsun Canik Municipality
  1. Tez No: 913426
  2. Yazar: ALİ KEMAL TURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yaygın eğitim sayesinde bireyler hayat boyu öğrenme imkânı bulmaktadırlar. Türkiye'de yerel yönetim birimleri içerisinde önemli yeri olan belediyelerin yol, su, temizlik gibi hizmetleri yanında eğitim faaliyetleri de bulunmaktadır. Bu çalışmada Samsun Canik Belediye'sinin 2022 ve 2023 yıllarında gerçekleştirdiği yaygın eğitim hizmetleri incelenmiştir. Ayrıca Canik ilçesindeki Halk Eğitim Merkezi'nin ve Gençlik Merkezi'nin gerçekleştirdiği yaygın eğitim çalışmaları da ele alınmıştır. Samsun Canik Belediye'sinin yaygın eğitim hizmetleri; çocuklar ve gençler, kadınlar, meslek edindirmeye yönelik ve dezavantajlı gruplara yönelik olmak üzere dört grup altında ele alınmıştır. Verilerin çözümlenmesinde doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Belediyenin yaygın eğitim hizmetlerinde, çocuklar ve gençlere yönelik belediye bünyesindeki Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü, Sıbyan Okulu ve Hasan Doğan Spor ve Eğitim Merkezi'ndeki faaliyetlerin ön plana çıktığı belirlenmiştir. Kadınlara yönelik Canik Belediyesi Hanım Konakları'nda 14 kurs çalışması gerçekleştirilmiştir. Meslek edindirmeye yönelik Canik Belediyesi Meslek Edindirme Kursları'nda (CAMEK), Ahşap CNC Operatörlüğü, Koltuk Döşeme, Koltuk Dikim, Koltuk Kesim ve Bilgisayar Destekli 3 Boyutlu Mobilya Tasarım eğitimlerinin verildiği belirlenmiştir. Samsun Canik Belediyesi dezavantajlı gruplardan engelliler, mülteciler ve Roman vatandaşlara yönelik yaygın eğitim hizmetleri sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Thanks to non-formal education, individuals have the opportunity to learn throughout life. Municipalities, which have an important place among local government units in Turkey, also provide educational activities in addition to services such as roads, water and cleaning. In this study, the non-formal education services provided by Samsun Canik Municipality in 2022 and 2023 were examined. In addition, the non-formal education activities carried out by the Public Education Center and Youth Center in Canik district were also discussed. Non-formal education services of Samsun Canik Municipality are discussed under four groups: children and youth, women, vocational training and disadvantaged groups. Document analysis technique was used to analyze the data. In the municipality's non-formal education services, it has been determined that the activities of the municipality's Canik Özdemir Bayraktar Discovery Campus, Primary School and Hasan Doğan Sports and Education Center for children and young people come to the fore. 14 courses for women were held at Canik Municipality Hanım Konakları. It has been determined that Wooden CNC Operator, Sofa Upholstery, Sofa Sewing, Sofa Cutting and Computer Aided 3D Furniture Design trainings are given in Canik Municipality Vocational Courses (CAMEK) for vocational training. Samsun Canik Municipality provided non-formal education services to disadvantaged groups such as disabled people, immigrants and Roma citizens.