Kalkınma ajanslarının bölgesel kalkınma üzerine etkileri: Siirt örneği
The effects of development agencies on regionaldevelopment: Siirt example
  1. Tez No: 504348
  2. Yazar: ŞÜKRET AĞIRALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF GÜLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezin amacı; bölgesel kalkınmanın bir hayli önem arz ettiği günümüz ekonomilerinde, etkili kullanıldığı takdirde çok önemli bir bölgesel kalkınma aracı olan kalkınma ajanslarının bölgesel kalkınma üzerindeki etkilerini, genel çerçevede ve Siirt özelinde ele almaktır. Çalışmada, önce bölge ve bölgesel kalkınmaya, daha sonra bölgesel kalkınmanın araçlarından olan kalkınma ajanslarına ve son olarak da Siirt'te faaliyet gösteren Dicle Kalkınma Ajansı'na değinilerek tümden gelim yöntemi izlenmiştir. Proje yürütücüleri anketi neticesinde elde edilen sonuçlar analiz edilerek Dicle Kalkınma Ajansı'nın Siirt İli'nde bölgesel kalkınmaya olan etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Ajansın ortalama on yıllık bir geçmişi olmasından ötürü bölgesel kalkınmaya olan etkilerini saptamak pek mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is that in today's economies where regional development has great importance, development agencies' influences, which are a very important regional development tool when used effectively, on regional development; in the general framework and in Siirt. In the study, entire method of deduction was followed first referring to the regional and regional development, then to development agencies from the tools of regional development, and finally to the Dicle Development Agency operating in Siirt. By analyzing the results obtained by the project, after the survey executives tried to determine the regional development effects of The Dicle Development Agency in Siirt Province. Since the agency has a history of about ten years, it has not been possible to determine its effects in terms of regional development.