Kalkınma ajanslarının bölgesel kalkınma üzerine etkileri: Batman örneği
The effects of development agencies on regional development: A Batman sample
  1. Tez No: 743375
  2. Yazar: YUSUF DİREKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bölgesel kalkınma, günümüzde topyekûn bir gelişimi ifade etmekle beraber yerelde kendine özgü kaynakların ortaya çıkartılması ve söz konusu bölgede yaşayan insanların üretime katılması gibi bir nitelik ve anlam kazanmıştır. Türkiye'de kamu hizmetleri, doğrudan merkezden söz konusu bölgelere aktarılırken, zamanla bu politikadan vazgeçilmiş ve kalkınmayı hızlandıracak hizmetleri ya da projeleri, bölgede yaşayan insanların daha iyi bileceği anlayışı benimsenmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkenin gelişmişlik düzeyinin az olması bölgesel kalkınma konusundaki çalışmaların da az olmasına sebep olmuştur. Gelişmişlik arttıkça dönüşüm başlamış ve bölgesel kalkınma da bu dönüşümün sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada; günümüzde önemi gittikçe artan bölgesel kalkınmanın ne ifade ettiğini, bölgesel kalkınmanın sağlanabilmesi için bölgesel kalkınma ajanslarının etkileri incelenmiştir. Çalışmada Dicle Kalkınma Ajansı'nın Batman ili özelindeki etkileri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although regional development expresses a total development today, it has gained a quality and meaning such as the discovery of unique resources in the local area and the participation of the people living in the region in production. While public services in Turkey were transferred directly from the center to the regions in question, this policy was abandoned over time and the understanding that the people living in the region would know better about services or projects that would accelerate development is adopted. The low level of development of the country in the first years of the Republic caused the number of studies on regional development to be small. As development increased, the transformation started and regional development emerged as a result of this transformation. In this study; the effects of regional development agencies in order to achieve regional development are examined. In this study, the effects of Dicle Development Agency in Batman province is tried to be determined.