Kişisel bilgisayarlarda network kavramı ve Türkiye'deki geleceğine ilişkin bir araştırma
- Tez No: 5044
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bilgi işlemde verilerin iletilmesi kavramı, bilgilerin kodlanmış hallerinin bir noktadan diğer bir noktaya elektro nik ya da elektromekanik sistemler yoluyla taşınması anlamı na gelir. Bu sistemler Veri îletişim Sistemleri olarak bili* nir. Bir Veri İletişim Sisteminin elemanları şunlardır : Merkezi İşlem Birimi (CPU), ag(Network) işlem birimi ya da İletişim Denetim Birimi, modem (modulator-demodülator), çok- layıcı (multiplexer), iletişim hatları ve aptal (non-intelli- gent)/akıl]i(intelligent) uçlar (terminaller). 70' li yıllardan beri yaygın bir şekilde kullanılmakta olan Merkezi Bilgi İşlem Sistemleri oldukça karmaşık işletim yazılımlarının kontrolü altında çalışan, orta ve büyük boy donanımlardan oluşmaktadır. Merkezi Bilgi sayarın( Ana Bilgi sayar) ana bellek büyüklüğüne ve yazılım özelliklerine göre, ona değişik sayıda yerel(local)/uzak(remote) konumlu aptal uç bağlanabilir. Etkileşmeli olarak ana bilgisayara bağlanan bu uçların gönderdiği/aldığı bilgiler tek merkezde işlenir. Tekli ve daha sonra çoklu iş düzeninde (multitasking) işletimli önceki donanımlardan sonra, merkezi bilgi işlem sistemleri“Çevrim-içi(On-Line) ”, 'Gerçek zamanda işlem(Real time processing)“, ”Paylaşma (Sharing)“ gibi yeni kavramların yanısıra, veri yapıları üzerindeki araştırmaların en önemli ürünü'1 Veri tabanı (Data base)”kavramının da kolaylıkla kul lanılmasına olanak verdi. Son birkaç yıldır bütün dünyada yaygınlaşan Kişisel Bilgi sayarlar (Personal Computers) uygulama alanında yeni bir dönemi başlatmışlardır. Orta ve büyük boy bilgisayarlara karşı maliyetleri oldukça düşük olan bu yeni ürünler, basit işletim ve yazılımları ile hemen herkes tarafından ve gereken her yerde kolaylıkla kurulup kullanılabilmektedir.r<“ User friendly”özelliklerini doğrulayan bu küçük boy (micro) sistemler kendi aralarında bağlanarak ag(network) şeklinde çevre,, donanım olanakları paylaştdâbilir, akıllı uç olarak büyük işlem birimleri ile etkileşimli ça lışabilir, makro düzeydeki ağların kurulmasına da olanak verirler. Yerel İletişim Ağı (local Area Network) içinde ve ri ve donanım paylaşımı, maliyeti önemli ölçüde düşüren en büyük faktördür. Bütün bu gelişmelerin bir sonucu olarak aralarında be lirli bir ağ oluşturacak şekilde bağlanmış çeşitli noktalar daki akıllı uçların oluşturduğu Dağıtılmış Bilgi îşlem Sis temi (Distributed Data Processing System) uygulaması da baş lamış olmaktadır. Bu çalışmada Bilgi İletişimi ve bilgisayarları birbiri ne bağlayarak ağ oluşturma konularından hareketle, Kişisel Bilgisayar Yerel Ağlan (PC-LAN) bütün özellikleri ile anlatıl mış ve çeşitli örnekler verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde de Türkiye'de PC-LAN' in yay gınlığı, kullanımı ve geleceği üzerine görüşler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Personal Computers which have been developed for the last years all around the world has started a new area in application. This new products, which are less expensive than mainframes and mini computers can be installed and used easily by almost everybody in many areas; share peripheral devices as network connected to each other, can work effec tively with mainframe as intelligent stations, can manage to design networks which are in macro level. Data and hardware share in Local Area Network is the most important factor which make the price go down. As a result of all these developments the application of Distributed Data Processing System which is formed by intelligent stations on different nodes connected in order to form a network has been started. Personal Computer - Local Area Network have been studied with all their characteristics and different examples have been given starting from the subjects to form a network combining computers end data communication. At the end of the work, thoughts about the usage, future and applications of PC-LAN in Turkey have been stated.