İran Çek Hukuku ve Türkiye Çek Hukuku karşılaştırması
Iran's Cheque Law and comparing to Turkish Cheque Law
  1. Tez No: 504410
  2. Yazar: KEYVAN KHOSHANDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İran'da aynı Türkiye ve dünyanın birçok memleketleri gibi kambiyo senetleri yaygın olarak kullanılmaktadır. İran'da kambiyo senetleri üç çeşittir ki onlara Farsçada sifte (bono), berat (poliçe) ve çek denmektedir. Tezimizin konusu İran çek hukuku ve Türkiye çek hukuku karşılaştırmasıdır. Eğer çek evraklarını İran ve Türkiye arasında kıyaslamak istersek, şu hususu rahatlıkla söyleyebiliriz ki çek evraklarının kullanılması İran'da çok yaygındır. Ayrıca şu hususu da vurgulayabiliriz ki İranda birçok kişi çek defterleri kullanılmaktadır, oysaki Türkiye'de çek evrakları daha çok tacirler tarafından kullanılmakta olup tacirlere özel çek defterleri tasarlanmıştır. Buna aksilik İran'da tacirlere özel bir çek defteri tasarlanmamıştır. İran'da bankalar müşterilerin birçoğuna çek defterleri teslim etmektedir, Ayrıca ifade edebiliriz ki İran'da banka hesabı açmaya ehliyeti olan her şahıs bir cari veya çek hesabı da açabilmektedir. Kanaatimce bu durum çok büyük bir risk olup halk için büyük ekonomik problemler yaşatmaktadır ve karşılıksız olan çeklerin sayısını her gün fazlalaşmaktadır. Bankalar tarafından çek hesabı açabilmek için genel olarak şu şartlar var olmaktadır: 1. Çek hesabı açmak isteyen kişinin çalışıyor olması ve bir maaşının olması. 2. Çek hesabına belli bir miktarda para bulunmasi. 3. Bir başka kişinin, yeni hesap açmak isteyen kişiye zamin (kefil) olması ve zamin olan kişinin de bizzat kendi çek hesabı olması. İran Ticaret Kanunun 310.maddesinden 318 maddesine kadar çek hakkında hükümler yer almaktadır. İran'da kanunların çoğu İslam hukukuna dayandığından başka ülkelerle farklı düzenlemeler bulunmaktadır bununla birlikte ticaret konusunda İslam Hukukunda çok fazla kural olmadığından İran kanun koyucusu da dünya ticaret kurallarına uymaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
At Iran's trade bazaar like Turkey and many other countries the Cheque papers has too important roles. There are three kinds of important commercial documents that in Iran those names are, Sefteh, Berat and Cheque. This thesis issue's is about Iran's Cheque Law and comparing with Turkey's Cheque law. We easily can say that in Iran the Cheque papers are more common than, in Turkey. Also we can say that in Iran most of the people use the Cheque papers instead of currency whenas in Turkey cheque papers usually are used by merchants and in Turkey special cheque papers designed by banks but in Iran ther is no any special cheque for merchants. Iranian banks gives cheque papers to most of their customers without any hard terms, and maybe we can say that, any person who can has a normal account, also can has a cheque account, and I think that this is the reason of too many econemical problems at Iran, and the number of bad cheuqe or overdrafts are increasing the day after day. 1. The banks have couple terms for opening cheque accounts that we repute them 2. The man who wants to has a cheque account must work and has salary Put a rate of money at the cheque account 3. A man who has a cheque account by himself, warranty the new man who wants to open a cheque account At Iran's commercial law, the fourth part is about cheque. The cheque and Berat and Sefteh are commercial documents. At Iran's commercial Law from 310 article to 318 is about cheque papers. As there at Iran's law the most of the rules are the Islamic rules, it is the reason of differenty of Iran's law but in the commercial law Irans rules are almostly same as the word because the Islamic rules is not about the trade and commercial.