Design, construction and performance evaluation of a constant air volume device for HVAC systems
Havalandırma sistemleri için sabit hava debisi ayar ünitesi tasarımı, konstrüksiyonu ve performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 504470
  2. Yazar: CANER EKİN KİPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsanların günlük hayatlarında kullandığı her şey onların rahatını artırmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu da gösteriyor ki insanoğlunun vazgeçeceği en son şey belki de kendi rahatıdır. Havalandırma sistemleri de insanların toplantı odalarında, ofislerde ve konser salonları gibi yerlerde rahatını artırmak amacıyla tasarlanmıştır. Havalandırma miktarı ve ortamın sıcaklık değeri doğru bir şekilde ayarladığında insanlar kendilerini rahatta hissederler. Fakat bazı durumlarda uygun çalışma koşullarını belirlemek pek kolay olmayabilir. Detaylı analizlerin yapılması, farklı havalandırma ve iklimlendirme yöntemlerinin kullanılması gerekebilir veya ihtiyaçları karşılayan yeni bir havalandırma ekipmanının tasarlanması gerekli olabilir. Bu tezin amacı iklimlendirme sistemlerinde kullanılacak olan sabit hava debisi ayar ünitesi tasarımı ve test yöntemleri hakkında bilgi sağlamaktır. Sabit hava debisi ayar ünitesinin kelebek vanaya oldukça benzeyen bir yapısı vardır. Basınç kaybı ve tork karakterizasyonu ünite kanadı açısına göre laboratuvar deneyleri ve sayısal deneylerle yapılmıştır. Bu deneylerin ayrıntıları tez içerisinde verilmiştir. Elde eldilen HAD analizi sonuçları, laboratuvar deneylerinin sonuçları ile karşılaştırılarak HAD analizleri doğrulanmıştır. Sabit hava debisi ayar ünitesi, hava debisini ünite üzerindeki basınç düşüşü değişse de sabit tutar. Hava debisini sabit tutabilmek için bir kontrol mekanizması önerilmiştir ve mekanizmanın detayları tez içerisinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Everything that is used by humans in daily life is designed to increase the quality of life of people. This shows that comfort may be the last thing human beings are willing to give up. Heating, Ventilating and Air Conditioning (HVAC) systems are also designed to increase life standards in enclosed environments such as meeting rooms, offices, concert halls etc. People feel more comfortable when the ventilation system and ambient temperature is set properly. However, in some situations, setting the operating conditions to the right value is not an easy task. This might require a more detailed analysis employing different type of ventilating methods. Sometimes combining various methods could be a solution or even designing a completely new system that satisfies the need of the people may be necessary. This thesis aims to provide a design and test procedure for constant air volume (CAV) device for Heating Ventilating and Air Conditioning (HVAC) systems. CAV unit closely resembles a butterfly valve. Pressure loss and moment characterization according to blade angles are obtained by means of several experiments and numerical studies. These experiments are explained in detail. Obtained data from experiments are compared to validate CFD analysis results. The CAV unit supplies constant air flow rate even if differential pressure over the unit changes. In order to obtain a constant air flow rate, a control mechanism is proposed and details of it is given.