Bir kağıt fabrikasının teknik ve ekonomik analizi
Technical and economical analysis of a paper mill
  1. Tez No: 504476
  2. Yazar: CENGİZ ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Enerji verimliliği, günümüz ve gelecekteki enerji yetersizliği nedeni ile tüm üretim sektörlerinde çok önemli yere sahiptir. Bir ürünü en az enerji ile üretme fikri, bitmeyen ve devamlılık arzeden bir olgudur. Kaynakların doğru kullanımı ülkelerin gelecekteki stratejilerini belirlemede temel etmenlerin başında gelir. Enerjinin yoğun olarak kullanıldığı sektör olan kağıt üretim tesislerinin enerji analizleri ve enerji verimliliği çalışmaları verimlilik artışından kaynaklanan kazancın büyük olması dolayısı ile çok önemlidir. Bu tezde geri dönüşüm kağıttan oluklu mukavva yapımında kullanılan Fluting ve Testliner cinsinde kağıt üreten üretim tesisinin pulper, kaba ve ince temizleme, elyaf öğütme, serme ve kurutma alt proseslerinin enerji analizi yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ağacın kompozit yapısı, bu yapıyı oluşturan bileşenler ve özellikle, kağıt üretiminde kullanılan elyafın oluşumunda temel madde olan selülozün yapısı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ağaçdan kağıt elyafı üretim yöntemleri ve bu yöntemlerin arasındaki farklar, dördüncü bölümde kağıt, kağıt elyafı ve kağıt hamurunun test metotları ve bunlarla ilgili standartlar, beşinci bölümde kağıt tipleri ve değişik türdeki kağıtların üretim yöntemleri, altıncı bölümde kahverengi hurda kağıttan oluklu mukavva yapımında kullanılan, fluting ve testliner tipinde kağıtların üretildiği bir kağıt üretim tesisinin teknik ve ekonomik analizi yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde elde edilen bulgular, dünyada aynı üretimi yapan tesislerin enerji kullanımları referans alınarak irdelenmiştir. Analizi yapılan kağıt üretim tesisinde iyileştirmeye açık kısımlar ortaya çıkarılmış ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency have an important position, because of possible insufficient in today and the future. The idea of producing a product with minimal energy is an endless and persistent phenomenon. The proper use of resources is the main determinant of countries' future strategies. Energy analysis and energy efficiency studies of paper production plants, which are the sectors where energy is used extensively, are very important because of the fact that the profit from the productivity increase is great. In this thesis, energy analysis of the pulping, coarse and fine cleaning, fiber grinding, laying and drying sub-processes of the production facility producing Fluting and Testliner paper used in recycled paper corrugated cardboard are done. In the second part of the work, the composite structure of the tree, the constituents of this structure and the structure of cellulose, which is the basic substance in the formation of the fibers used in paper production, are examined. In the third part, the methods of producing paper-based paper fibers and their differences, in the fourth part paper, paper and paper pulp test methods and standards, in the fifth part paper types and the production methods of different types of paper, in the sixth part used in making corrugated cardboard paper, technical and economic analysis of a paper manufacturing plant where fluting and testliner type papers are produced. Findings obtained in the last part of the study were examined with reference to the energy use of the plants that produce the same in the world. In the paper production plant analyzed, open areas for improvement were identified and solution proposals were introduced.