Study of wear problems encountered in industries and extending service life of components by using repair and maintenance welding methods
Endüstride karşılaşılan aşınma problemlerinin incelenmesi ve tamir-bakım kaynak yöntemleri uygulanarak kullanım ömürlerinin uzatılması
- Tez No: 104091
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTSAL TÜLBENTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
ENDÜSTRİDE KARŞILAŞILAN AŞINMA PROBLEMLERİNİN İNCELENMESİ VE TAMİR-BAKIM KAYNAK YÖNTEMLERİ UYGULANARAK KULLANIM ÖMÜRLERİNİN UZATILMASI ÖZET Bilindiği Özere, günümüz endüstrisinin en güncel ve en önemli problemlerinden birisi, işletme içerisinde meydana gelen aşınma, bozulma ve kırılmalardan oluşan arızalardır. Üretim sistemleri geliştikçe ve otomasyona doğru kayıldıkça, birim zamanda üretim miktarları da artmaktadır. Bu nedenle de bakım ve onarım faaliyetleri önem kazanmaktadır, zira böyle bir tesiste herhangi bir nedenle tesisin duruşu çok büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Üretim kaybı, duruş, geri dönüştürülemeyen kayıplar ve yedek malzeme ikamesine bağlanmış büyük çaplı finansmanlarını ortaya çıkaran aşınma faktörlerinin doğrudan veya dolaylı etkilerinin dünya ekonomisine maliyeti her yıl 100 milyarlarca doları bulmaktadır. İşletme bazında bakılacak olursa, bakım ve onarım maliyetleri (hurdaya ayrılan ekipman maliyetleri), fabrikanın ve ekipmanın toplam maliyetlerinin %20'sine kadar çıkabilmektedir. Bu maliyetin % 10'u kullanılamaz duruma gelmiş ve hurdaya atılacak malzemeleri kapsar. Geri kalan % 90'lık kısmın ise uygun tamir ve koruyucu bakım yöntemleri ile alınacak önlemler sonucu servise tekrar alınması, hatta daha uzun ömürlerle serviste kalması sağlanabilir. İşletmelerde aşınmalar çeşitli nedenlerle olabilir. Triboloji ana bilim dalı bu konuda bize yardımcı olmaktadır. Triboloji ana bilim dalı bilindiği gibi, sürtünme elemanları (aşınan ve aşındırıcı malzeme), ara madde, ortam ve hareket bileşenlerinden oluşan ve tribolojik sistem olarak adlandırılan aşınma mekanizmalarını inceler. Aşınma konusunda analiz yapılmak isteniyorsa bu bileşenlerin çok iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Aşınma miktarı çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar; ana malzemeye bağlı faktörler, karşı malzemeye bağlı faktörler, aşındırıcının etkisi, ortamın etkisi ve servis koşullarıdır. Bu koşullar malzemenin kullanıldığı endüstri dallarına göre çeşitlilik arz etmektedir. Toplam aşınma hasarlarının % 50'si gibi büyük bir bölümünü abrazif aşınma oluşturmaktadır. Diğer aşınma mekanizmalarından adhezif aşınma %15, erozif aşınma %8, korozif aşınma %8, termo kimyasal aşınma %5 ve diğer aşınma türleri de %14 ünü içermektedir. Abrazif aşınma XVImekanizması en yoğun olarak Çimento, Maden, Demir Çelik, Kağıt, Enerji gibi sektörlerde görülmektedir ve maliyet açısından büyük zararlara yol açmaktadır. Aşınma problemlerinin analizinden sonra bu zararları en aza indirmenin en uygulanabilir yolu Kaynaklı Tamir-Bakım yöntemidir Bu çalışmada amacımız, ülkemiz ekonomisinin can damarı olan Demir Çelik, Kağıt, Çimento, Maden, Enerji sektörlerindeki aşınma faktörlerini inceleyip, buralarda uygulanabilecek kaynaklı tamir ve bakım yöntemlerinin geliştirilmesine ve böylece mümkün olduğunca ülkemiz ekonomisinde de büyük kayıplara yol açan aşınma problemlerinin çözümüne yardımcı olmak, özellikle ithal yollarla yurda giren ve büyük maliyetleri olan makine parçalarını ülke ekonomisine tekrar kazandırabilmektir. xvii T-C YOKSEKÖĞRETİM KWj
Özet (Çeviri)
STUDY OF WEAR PROBLEMS ENCOUNTERED IN INDUSTRIES AND EXTENDING SERVICE LIFE OF COMPONENTS BY USING REPAIR AND MAINTENANCE WELDING METHODS SUMMARY As known, one of the most current and important problems of industry, today is the breakdowns in the plant due to wear, corrosion and breakage. As the production systems are improved and proceed to automation, the output per unit time increases, which, inturn, brings maintenance and repair functions become more important, due to the fact that the downtime in such kind of plants causes substantial monetary losses. Direct and indirect effects of wear factors causing production loss, downtime, irreversible losses and extentive financing of spare part stocks, create up to 100 billion dollars of cost per year to global economy. Repair and maintenance costs (costs of scrapped equipment without repair) could sometimes sum upto 20% of the total costs, if the plant examined individually. 10% of this cost includes the useless materials that is going to be scrapped. By the application of repair and preventive maintenance methods and taking appropriate measures, the remaining 90% can be put into service, and even stay in service with extended service lives. Wear in plants can appear due to various causes. Tribology help us in this issue. Tribology, as known, studies wear mechanisms- the so called“Tribolgic Systems”, including interacting surfaces (worn and wearing metarials), intermediary materials, environmental and moving components. If an analysis about wear wanted to be constructed, the components should be determined carefully. The amount of wear is affected by various factors. These are factors related to base material, factors related to counter material, effect of wearing material, effect of environment and service conditions. These conditions differ according to the industry where the part is used. Abrasive wear constitutes 50% of total wear damages. The remaining wear mechanisms include adhesive wear (15%), erosive wear (8%), corrosive wear (8%), thermo-chemical wear (5%) and others (14%). Abrasive wear, mostly can be found in sectors such şş Cement, Mining, Iron-Sjeel, Paper, power and causes costly failures. After the analysis of XVIIIwear problems, the most applicable way of decreasing these failures is The Repair and Maintenance Welding Method. In this study, our aim is to analyze the wear factors in Iron-Steel, paper, Cement, Mining and Power Industries which are vital for Turkish economy, and to provide an improvement in repair and maintenance welding methods applicaple on these, thus, to help the solution of the wear problems that causes dramatic losses also in Turkish economy, as much as possible and especially, to recover the costly machine components imported to Turkish economy. XIX