Şiir mecmuası: İnceleme-metin (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kütüphanesi Demirbaş No: ı0021123)
Poetry journal: Analysis-text (Marmara University Theology Faculty Library Fixture No:i0021123)
- Tez No: 504477
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT BAYRAM DÜZENLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Siirt Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 437
Özet
Arapça“toplama, bir araya getirme”anlamına gelen“cem”kökünden türemiş olan“mecmua”kelimesi,“toplanmış, bir araya getirilmiş, toplanıp biriktirilmiş”demektir. Şiir terimi olarak ise farklı şairlere ait çeşitli şiirlerin bir araya getirilmesiyle oluşan eserlerin genel adıdır. Şiir mecmuaları Klasik Edebiyatımıza önemli katkılar sağlamaktadır. Müstakil bir divanı olmayan ve tezkirelerde adı geçmeyen şairlerin ve onlara ait şiirlerin ortaya çıkarılmasında, mürettep bir divan oluşturacak kadar şiiri bulunmasına rağmen bunları bir araya getirememiş şairlerin divanlarının oluşturulmasında, çeşitli sebeplerden dolayı şairin divanında yer almamış şiirlerinin tespitinde, bu meyanda tenkitli divan neşirlerinde karşılaşılan birtakım sorunların çözümünde mecmuaların önemli rolü bulunmaktadır. Çalışmamızda, Marmara Üniversitesi Nadir Eserler Koleksiyonu İlahiyat Fakültesi Bölümü'nde I0021123 (02251/021123) demirbaş numarasıyla kayıtlı bir şiir mecmuasının incelemesi yapılmıştır. Bu bağlamda, söz konusu mecmuanın önce şekil bakımından tanıtımı yapılmış; daha sonra ihtiva ettiği şiirlerin özellikleri hakkında bilgi verilmiş ve nihayet bu şiirlerin ilk beyti/bendi bulundukları yaprak numarası, şairlerinin ismi ve nazım şekli ile birlikte bir tablo hâlinde aktarılmıştır. Anahtar Kelimeler : Şiir Mecmuası, Klasik Türk Şiiri
Özet (Çeviri)
The word 'mecmua (journal of poetry)' that means 'accumulated/collected' has been originated from an Arabic word root 'cem' which means 'to bring together' or 'to collect'. As a poetry term it is a general name of a work of art which is made by collec-ting different poems belong to various poets. Mecmua (journal of poetry) makes an im-portant contribution to Classical literature. Journals of poetry have an important role: - in the revelation of poets who don't have a distinct divan poetry and poets who aren't being mentioned in the collection of biographies (tezkire) and of their poems - in the formation of divan poetry which belongs to poets who have enough poems to form a rearranged divan but couldn't form it - in the idenfication of poems which don't take part in the poets' divan - in the solution of problems faced in publishing of divan poetry In our study a journal of poetry - belongs to Marmara University's Rare Work Collection in the Faculty of Theology, registered with the inventory number of I0021123 (02251/021123 is going to be examined. In this regard this journal is going to be reviewed in three steps: - it is going to be presented in terms of its structure - poem's features which are included in the journal are going to be presented - a chart including page number of poems' first couplet, poet's name and its verse form will be given Keywords : Journal Of Poetry, Classical Turkish Poetry.