Üniversite öğrencilerinde akıllı telefon kullanım bozukluğu ile dürtüsel davranış ve çocukluk çağı travması arasındaki ilişkisi
The relationship between intellectual phone use deficit and importance behavior and child care trauma in university students
- Tez No: 504491
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE NESRİN DİLBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefon kullanımı ihtiyaç düzeyinden çıkıp yerini kontrolsüz kullanıma bırakarak beraberinde birçok yeni rahatsızlığı da getirmektedir. Akıllı telefon kullanım bozukluğunun temelinde yer alan dürtüsellik ile de bağıntısı paralellik göstermektedir. Yapılan çalışmalara göre günlük yaşam ve kişilerarası ilişkilerdeki işlevselliği etkileyen yineleyici davranış bozukluklarına da sebep olduğu gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak akıllı telefon kullanım bozukluğu ile çocukluk çağında yaşanan travmatik olayların ve dürtüsellik tepkilerinin de süreçleri ele alındığında çeşitli psikiyatrik rahatsızlıkların baş gösterdiği tablolar yer almaktadır. Akıllı telefon kullanımı pek çok kolaylığı sağlamakla beraber psikolojik, fizyolojik, kişiler arası ilişkiler gibi işlevselliği de olumsuz olarak etkilemektedir. Bu çalışmada“Üniversite Öğrencilerinde Akıllı Telefon Kullanım Bozukluğu ile Dürtüsel Davranış ve Çocukluk Çağı Travması Arasındaki İlişkisi.”İncelenmesi amaçlanmıştır. Üsküdar Üniversitesinde eğitim gören 380 öğrenciye envanterler dağıtışmış olup 160 öğrenci envanterleri cevaplandırmadan geriye vermiştir. Envanterleri boş bırakan öğrenciler değerlendirmeye alınmayarak toplamda 220 öğrencinin değerlendirmeleri baz alınmıştır. 220 öğrenciye Sosyodemografik Veri Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), UPPS-P Dürtüsel Davranış Ölçeği, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu (ATBÖ-KF) ölçekleri uygulanmıştır. Bu araştırma sonucunda Akıllı Telefon Bağımlılığı puanı ile“UPPS Dürtüsel Davranış”puanı arasında çok zayıf negatif yönde ve Akıllı Telefon Bağımlılığı puanı ile“BECK Depresyon”puanı arasında orta düzeyde pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Akıllı telefon kullanım bozukluğu ile çocukluk çağı travma arasında bir ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Beck Depresyon, Çocuklu Çağı Travma puanı arasındaki ilişkiye bakıldığında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the advancing technology, the use of smart phones has turned out to be uncontrolled one rather than a need, causing many new inconveniences. Impulsivity is also in parallel with the smartphone use disorder. In the studies done, it is observed that use of smart phones cause repetitive behavioral disorders affecting the function between daily life and interpersonal relationships. As a result various psychiatric disorders occur when the processes of smartphone use disorder, traumatic childhood events and impulsive reactions are considered. Although the use of smartphones provides many facilities, it adversely affects functionality as well as psychological, physiological and interpersonal relationships. In this study, it was aimed to analyze“The Relationship between Smartphone Use Disorder and Impulsive Behavior and Childhood Traumas of University Students.”380 students studying at Üsküdar University were distributed the inventories and 160 students returned them without responding. The students who left the inventory blank were not taken into account; the evaluations of 220 students were evaluated in total. 220 students had Sociodemographic Data Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28), Beck Depression Scale (BDI), UPPS-P Impulsive Behavior Scale; Smart Phone Addiction Scale- Short Form (SAS-SF) were applied. As a result of this research, it is found that there is a very weak and negative correlation between the Smartphone Addiction score and the“UPPS Impulsive Behavior”score while there is a moderate and positive correlation between and the Smart Phone Addiction score and the“BECK Depression”score. It is concluded that there is no relationship between smartphone use disorder and childhood trauma. There is a significant positive correlation between Beck Depression and Childhood Trauma scores.