Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının yaygınlığı
Prevalence of internet addiction among university students
- Tez No: 928294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ALDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Psikoloji, Public Health, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnternet, dünya genelinde insanların sınırları aşarak etkileşimde bulunduğu bir platform olarak hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Ancak, bu durum aşırı internet kullanımından kaynaklanan sorunları da beraberinde getirmiştir. İnternet bağımlılığı, bireylerin internet kullanımını kontrol edememesi, umursamazlık internetten uzak kaldıklarında öfke duymaları ve bu durumun sosyal, akademik ve iş hayatına olumsuz etkileriyle ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı ile akıllı telefon, sosyal medya ve oyun bağımlılıklarının da yaygınlığını incelemek ve bağımlılık düzeylerini cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, aile ekonomik durumu gibi faktörlere göre değerlendirmektir. Araştırmaya İzmir Tınaztepe Üniversitesi'nde öğrenim gören 571 öğrenci katılmıştır. Veri toplama araçları arasında sosyodemografik bilgi formu ile Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği Kısa Formu yer almıştır. Gruplar arası sürekli değişkenlerin karşılaştırılması için ikili gruplarda bağımsız örneklemler t-testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında ise One-Way ANOVA testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki, Pearson Korelasyon testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bütün analizler için anlamlılık katsayısı p < 0.05 olarak belirlenmiştir. Araştırmada, üniversitede öğrencilerinin internet kullanım alışkanlıkları, sosyodemografik özellikleri, ve bu özellikler ile bağımlılık düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiş ve bulgular yorumlanmıştır. Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan araştırmaya göre, sorunlu internet kullanımı oranı %11,4, patolojik internet kullanımı oranı ise %4,6 olarak saptanmıştır. Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu (ATBÖ-KF) sonuçlarına göre, öğrencilerin %37'i, akıllı telefon bağımlılığı açısından riskli olarak değerlendirilmiştir. Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (BSMBÖ) sonuçlarına göre öğrencilerin %35,4'i, sosyal medya bağımlısı olarak kabul edilmiştir. İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği-Kısa Formu (İOOBO-KF)'dan alınan puanlar incelendiğinde, internet oyun oynama bozukluğu yaygınlığının %2,8 olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin internet, akıllı telefon, sosyal medya, oyun bağımlılığı ölçeği puan ortalamalarının genel not ortalamasına, aile aylık gelir miktarına, aylık harçlık miktarına, anne-baba boşanma durumlarına, yaşanılan yere, kronik ve psikolojik rahatsızlık durumlarına, internetin kaç yıldır kullanıldığına, internete bağlanmak için bulunulan konuma ve uyuşturucu/uyarıcı madde kullanım durumuna göre değişmediği saptanmıştır. Ölçek puanları cinsiyete göre incelendiğinde ise internet ve sosyal medya ölçeklerinde cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak, akıllı telefon ölçeğinde kadınlar, erkeklere göre anlamlı derecede daha yüksek puanlar almıştır, oyun bağımlılığı ölçeğinde ise erkekler, kadınlardan anlamlı derecede daha yüksek puanlar almıştır. Sigara kullanımı açısından, internet ve sosyal medya bağımlılığı ölçeklerinde anlamlı farklar bulunurken akıllı telefon ve oyun bağımlılığı ölçeklerinde anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Alkol kullanımı açısından ise internet bağımlılığı ölçeğinde anlamlı fark bulunmuşken diğer ölçeklerde anlamlı bir fark yoktur. Tüm ölçeklerden elde edilen bağımlılık puanları ile internet kullanım süresi arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin davranışsal bağımlılık konusunda farkındalıklarını artırarak sağlıklı internet alışkanlıkları kazanmalarına yardımcı olacak eğitimler ve danışmanlık hizmetleri verilmesi önerilmektedir. Ayrıca toplum sağlığını korumak adına sağlık temalı bir üniversitenin öğrencilerinde bağımlılık düzeylerini tespit etmek son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
The internet has become an integral part of daily life, enabling global interaction, communication, and information sharing. However, excessive internet use has led to significant problems, including internet addiction. Internet addiction is characterized by the inability to control internet use, indifference to its negative impacts, anger when disconnected, and adverse effects on social, academic, and professional life. This study aimed to investigate the prevalence of internet addiction and related behavioral addictions—smartphone, social media, and gaming—among university students. It also evaluated addiction levels based on factors such as gender, age, education level, and family economic status. The study included 571 students from İzmir Tınaztepe University. Data were collected using a sociodemographic information form and several scales: Young Internet Addiction Scale Short Form, Smartphone Addiction Scale Short Form, Bergen Social Media Addiction Scale, and Internet Gaming Disorder Scale Short Form. Statistical analyses included Student-t tests for two-group comparisons, One-Way ANOVA for multiple-group comparisons, and Pearson Correlation to examine relationships between variables. A significance level of p < 0,05 was used for all analyses. The study assessed students' internet usage habits, sociodemographic characteristics, and the relationships between these factors and addiction levels. Findings showed that 11.4% of students had problematic internet use, while 4.6% were classified as having pathological internet use. According to the Smartphone Addiction Scale Short Form, 37% of students were at risk for smartphone addiction. Results from the Bergen Social Media Addiction Scale indicated that 35.4% of students were social media addicts. The Internet Gaming Disorder Scale Short Form revealed that 2.8% of students had internet gaming disorder. Addiction scores for internet, smartphone, social media, and gaming were not influenced by students' general grade point average, monthly family income, monthly allowance, parental divorce status, place of residence, chronic or psychological illnesses, years of internet use, internet connection location, or drug/stimulant substance use. When analyzed by gender, no significant differences were found in internet and social media addiction scores. However, women scored significantly higher on the smartphone addiction scale, while men scored higher on the game addiction scale. Smoking was associated with significant differences in internet and social media addiction scores, but not in smartphone or gaming addiction scores. Alcohol use was linked to significant differences in internet addiction scores, but no differences were observed for the other scales. A significant positive relationship was identified between addiction scores from all scales and the duration of internet use. It is recommended that students be offered training and counseling to raise awareness about behavioral addictions and to promote healthy internet habits. Identifying addiction levels among students at a health-focused university is crucial for protecting public health and addressing potential behavioral risks.