Üsküdar üniversitesi öğrencilerinde tütün kullanım bozukluğu ile akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişki
The relationship between tobacco use disorder and smartphone addiction among uskudar university students
  1. Tez No: 485470
  2. Yazar: MELİS UĞURLUKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada da, Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinde tütün kullanım bozukluğu ile akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişki, çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 18-30 yaş aralığındaki sigara kullanan ve kullanmayan 140 üniversite öğrencisi oluşturmuştur ve katılımcıların tamamı akıllı telefon kullanmaktadır. Araştırmanın değişkenlerini ölçmek için katılımcılara sosyodemografik veri formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Form, İşlevsel Olmayan Tutumlar Ölçeği Kısaltılmış Form ve Kişilik İnanç Ölçeği Kısa Form uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, sigara kullanan üniversite öğrencilerinin nikotin bağımlılığı ortalama puanları düşük bulunmuştur. Sigara kullanan ve kullanmayan üniversite öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılığı ortalama puanları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sigara kullanan üniversite öğrencilerinin işlevsel olmayan tutum ortalamalarının ve alt boyutu olan mükemmeliyetçilik / başarı ortalamalarının sigara kullanmayanların ortalamalarından anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Buna karşın; sigara kullanan ve kullanmayan üniversite öğrencilerinin onaylanma ihtiyacı / bağımlılık alt boyutundan aldıkları ortalama puanlar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sigara kullanan üniversite öğrencilerinin kişilik inançlarına göre çekingen, bağımlı, obsesif kompulsif, narsistik ve histriyonik ortalamalarının sigara kullanmayanların ortalamalarından anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. Akıllı telefon bağımlılığını yordayan değişkenlere göre, Kişilik İnanç Ölçeği bağımlı alt boyutu ve akıllı telefonla geçirilen zaman bağımsız değişkenlerinin, akıllı telefon bağımlılığını anlamlı şekilde yordadığı bulunmuştur. Sonuç olarak; tütün kullanım bozukluğu ile akıllı telefon bağımlılığı arasında bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between tobacco use disorder and smartphone addiction among Uskudar University students were investigated in terms of several variables. The sample of the study consisted of 140 smokers and non-smokers university students in the age range 18-30 and all of the participants use a smartphone. To measure the variables of the study, sociodemographic data form, Fagerstrom Test for Nicotine Dependence, Smartphone Addiction Scale-Short Version, Dysfunctional Attitude Scale-Abbreviated Form, Personality Belief Questionnaire-Short Version were applied to participants. According to findings of the study, the average scores of nicotine addiction of smokers students was low. Among the average scores of smartphone addiction of smokers and non- smokers students were not found a significant difference. The average scores of dysfunctional attitude and perfectionism / achievement of smokers students were found higher than non-smokers students. In contrast, among the average scores of need for approval of smokers and non-smokers students were not found a significant difference. According to personality beliefs of students; the average scores of avoidant, dependent, obsessive-compulsive, narcissistic and histrionic of smokers students were found higher than the average scores of non-smokers students. In accordance with predictor variables, dependent subscale of Personality Belief Scale and spend time on the smartphone had significant predictive for smartphone addiction. In conclusion, a relationship between tobacco use disorder and smartphone addiction was not detected.