Beklenen ve beklenmeyen gebelik sonucu doğan kişilerin mizaç ve bağlanma açısından incelenmesi
Examination of people born as the result of expected and unexpected pregnancy in terms of temperament and attachment
- Tez No: 504503
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN KESEBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, beklenen ve beklenmeyen gebelik sonucu doğan bireylerin mizaç ve bağlanma durumları arasında bir fark olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya TC. Üsküdar Üniversitesi lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden, yaşları 16-38 arası değişen 81 kadın ve 24 erkek olmak üzere 105 kişi katılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu ve Anne Gebelik Oluşum Şekli Ölçeği ile TEMPS-A Mizaç Ölçeği ve Erişkin Bağlanma Biçimleri Ölçeği (EBBÖ) ile toplanmıştır. Sonuçlar SPSS 20.00 programı ile analize tabi tutulmuştur. Gebelik oluşum şekline göre mizaç ve bağlanma alt boyut ortalamaları arasındaki farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı araştırılmış, buna göre bütün değişkenlere bakıldığında ortalamalar arasındaki farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır. Diğer bir deyişle benzer dağılım gösterdikleri gözlenmiştir. Aynı zamanda kardeş sayısı ve kaçıncı çocuk olduğu durumları ile mizaç ve bağlanma alt boyutları karşılaştırılmıştır. Buna göre kaçıncı çocuk olduğu ile siklotimik mizaç arasında anlamlı düzeyde, zayıf, ters yönlü ve doğrusal bir ilişki bulunduğu sonucuna varılmıştır. Bireylerin kaçıncı çocuk olduğu durumları arttıkça, siklotimik mizaç puanının azaldığı görülmüştür. Diğer karşılaştırmalar incelendiğinde anlamlı ve doğrusal bir ilişki bulunamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze whether there is a difference in temperament and attachment feelings in people who are born as the result of expected and unexpected pregnancies. 105 people consisting of 81 females and 24 males between the ages 16-38 who are undergraduate and graduate students in T.R. Uskudar University are participated in the study. Data of the study are calculated using Demographic Information Form and Mother's Pregnancy Form Scale prepared by the researcher, also TEMPS-A Natural Tendencies Scale and Adult Attachment Style Scale (EBBÖ). The results are analyzed by SPSS 20.00 program. It is studied whether the difference in sub-dimensional averages of natural tendency and attachment depending on the starting way of pregnancy is statistically significant, and after studying all variances, it is concluded that differences between averages are not significant statistically. In another words, it is seen that they show similar distributions. Number of siblings and place on the birth order are compared in terms of temperament and attachment sub-dimensions. Accordingly, it is found out that there is a weak, reverse and linear relation in significant level between place in sibling order and cyclothymic natural tendency. It is seen that as the place of people in sibling order changes, cyclothymic temperament point goes down. After studying other comparisons, it is seen that there is no significant and linear relation.