Yöneticilerin kullandıkları güç kaynaklarının örgütsel özdeşleşme ve örgütsel yabancılaşmaya etkisi üzerine bir araştırma: Beş yıldızlı otel işletmeleri örneği
A researh on the effect of power sources used by managers to organizational identification and organizational alienation : A case of five stars hotel business
  1. Tez No: 504504
  2. Yazar: MUSA KARAÇOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELBEYİ PELİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Önemli bir turizm işletme türü olan otel işletmelerinin emek yoğun yapısı, söz konusu işletmelerde, örgütsel başarının sağlanması işgörenlerin birbiriyle uyumlu, örgütün hedeflerini benimsemiş ve ürettiği hizmetin kalitesinin arttırılması odaklı olması işletmenin sürdürülebilirliğine doğrudan etki edecektir. Bu noktada işgörenlerin örgüt içerisinde yönlendirilme biçimleri, diğer bir ifade ile yöneticilerin hangi güç kaynağını kullandıkları ön plana çıkmaktadır. Yöneticilerin kullandıkları güç kaynakları neticesinde işgörenler örgütle bütünleşip özdeşleşme veya örgütten uzaklaşıp yabancılaşma duygusuna yönelebileceklerdir. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı, otel yöneticilerinin kullandıkları güç kaynaklarının örgütsel özdeşleşmeye ve örgütsel yabancılaşmaya olan etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada öncelikle güç kaynakları, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel yabancılaşma konuları ile ilgili yerli-yabancı literatür taraması sonucunda bilgiler verilmiştir. Konuyla ilgili olarak anket tekniği kullanılarak otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin görüşleri alınmıştır. Araştırmanın evrenini Afyonkarahisar ve Antalya illerinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan işgörenler oluşturmaktadır. Bu doğrultuda 809 otel işgöreni anketi değerlendirmeye alınmış ve elde edilen verilerin analizinde; güvenirlik analizi, yüzde, frekans ve aritmetik ortalama değerleri, t testi, varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Otel işletmeleri işgören görüşleri doğrultusunda elde edilen bulgulara göre; yöneticiler en fazla düzeyde yasal güç kaynağını kullanırken, işgörenlerin örgütsel özdeşleşme ve örgütsel yabancılaşma algıları orta düzeyde belirlenmiştir. Ayrıca yöneticilerin kullandıkları güç kaynaklarının (yasal, uzmanlık, beğeniye dayalı, ödüllendirici, zorlayıcı) işgörenlerin örgütsel özdeşleşme ve örgütsel yabancılaşma düzeylerini anlamlı düzeyde etkilediği de araştırmadan çıkan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The labour-intensive structure of hotel businesses which is an important type of tourism establishments, providing organizational success in said businesses, having employees to be in harmony with each other, to be adopted the targets of the organization and focused on increasing the quality of service they produce, shall directly influence the business sustainability. At this point, the guidance way of the employees within the organization, in other words, the power source which the managers use comes to the forefront. As a result of the power sources used by the managers, employees tend towards the feeling of integration and identification with the organization or moving away and alienation from the organization. Accordingly, the aim of this study is to determine the affect of power sources used by hotel managers on organizational identification and organizational alienation. In the study, first of all, information is provided as a result of domestic and foreign literature review related to the topics of power sources, organizational identification and organizational alienation. Opinions of the employees working in the hotel businesses were obtained by using questionnaire technique. The target population of the study consists of the five star hotels operating in Afyonkarahisar and Antalya cities. In this direction, 809 of hotel employees were assessed and in the analysis of the data obtained, reliability analysis, percentage, frequency and arithmetic mean values, t test, variance analysis, correlation analysis and regression analysis methods were used. According to the findings obtained in the direction of the opinions of employees in hotel businesses, it was found that organizational identification and organizational alienation feelings of the employees were moderate, while managers used the maximum legal power source. It is also among the result of study that the power sources used by the managers (legal, expertise, liking, rewarding, challenging) significantly influenced the organizational identification and organizational alienation levels of employees.