CFD simulation of the developing boundary layer in an atmospheric wind tunnel
Atmosferik rüzgar tünelinde gelişen sınır tabakanın had simülasyonu
- Tez No: 504526
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL, YRD. DOÇ. DR. ALİ RUHŞEN ÇETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Atmosferik Sınır Tabaka Rüzgar Tünelleri (ASTRT) yeryüzüne yakın satıhlardaki atmosferik koşulları modellemek için kullanılır. Tünelde elde edilmek istenen rüzgar profili, girdap oluşturucular ve pürüzlülük elemanlarıyla sağlanır. Bu zaman gerektiren bir deneme yanılma yöntemidir. Bu tezde, rüzgar tüneli çeşitli Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) modelleri kullanılarak modellenecek ve analiz edilecektir. Tünelde aynı zamanda Sıcak Tel Anemometresi (STA) ile de deneysel ölçüm alınmıştır. Tünelin içindeki Atmosferik Sınır Tabakayı (AST) en iyi simüle eden HAD modelinin seçilebilmesi için, deney sonuçlarıyla HAD model sonuçları karşılaştırılmıştır. ASTRT'yi HAD ile modellemek, tünel içindeki hedeflenen AST profilinin oluşturulması ve tünelin buna göre yapılandırılması açısından zaman kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Atmospheric Boundary Layer Wind Tunnels (ABLWT) are used to model the atmospheric conditions near ground level. Intended boundary layer profile in the tunnel is attained using vortex generators and roughness elements. This requires a trial and error process that takes time. In this thesis, ABLWT is modeled and analyzed using different computational fluid dynamics (CFD) models. Experiments are also conducted using hot wire anemometer (HWA). Velocity profiles at the end of the test section, obtained from CFD models and experiments are compared in order to estimate the best CFD model to simulate the atmospheric boundary layer (ABL). Modeling the ABLWT using CFD buys time in configuration process of the tunnel for any intended ABL profile.