The improvement of mechanical properties of structural repair mortars by waste plastics
Yapısal tamir harçlarının mekanik özelliklerinin plastik atıklarıyla iyileştirilmesi
- Tez No: 504536
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN TEOMETE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, atık plastiklerin, tamir harcın mekanik özelliklerine etkisi üzerine bir deneysel çalışmadır. Kullanılan atık plastik lifler; 1) Atık polietilen tereftalat (PET) lifleri, PET şişeleri 5×10, 5×15 ve 5×20 mm boyutlarında kesilerek laboratuvarda elde edildi. 2) Atık polietilen lamineli PET (PET/PE) lifleri, PET/PE poşetleri 5×10 ve 5×15 mm boyutlarında kesilerek laboratuvarda elde edildi. PET ve PET/PE lifleri 0,2, 0,5, 0,8, 1, 1,5 ve 2 oranında hacim oranları ile harç içine dahil edildi. 3) hacim oranları ile yüzde 0,2, 0,5, 0,8, 1 ve 1,5 endüstriyel atık polipropilen (PP), polietilen (PE), poliamid (PA), kimyasal yüzey-işlemli endüstriyel atık PP ve PE. Toplam 55 karışım tasarlandı. Çalışmanın her karışımından 4×4×16 cm boyutunda 3 prizmatik numune döküldü ve 3-nokta eğilme testi ile test edildi. Basınç testi, eğilme testinde çıkan örneklerin her iki kenarına uygulanmıştır; böylece, her karışım için altı basınç testi yapıldı. Mekanik testler sırasında yük ve deplasman kaydedildi. Plastik atıkların eğilme ve basınç dayanımı ve tokluğuna etkileri belirlendi. Atık plastik elyafı ile güçlendirilmiş kendiliğinden yerleşen harç (KYH) tasarımı ve beton güçlendirme deneyleri yapıldı. Beton ve KYH arasındaki aderans, beton yüzeyi delme, çivi dikme ve pürüzlendirme 3 farklı yöntemle incelendi. 30,5×7,5×7,5 cm boyutlarında toplam 18 beton kiriş numune 3-nokta eğilme ve basınç testleri ile test edildi. 7,5×7,5×7,5 cm boyutlarında toplam 39 beton küp numune yarmada çekme ve basınç testleri ile test edildi. Plastik atıkların, harcın eğilme tokluğunu önemli ölçüde arttırdığı ve tamir harcının beton güçlendirme performansını olumlu etkilediği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This research presents an experimental study on the mechanical performance of repair mortar by incorporating waste plastic as fiber reinforcement. Waste plastic fibers used were; 1) Waste polyethylene terephthalate (PET) fibers produced in the laboratory by shredding post-consumer PET bottles in the dimensions of 5×10, 5×15 and 5×20 mm. 2) Waste polyethylene laminated PET (PET/PE) fibers were produced in the laboratory by chopping waste PET/PE sheets in the dimensions of 5×10 and 5×15 mm. PET and PET/PE were incorporated into the mortar with volume ratios of 0.2, 0.5, 0.8, 1, 1.5 and 2 percentage. 3) Industrial waste polypropylene (PP), polyethylene (PE) and polyamide (PA) and chemically surface-treated waste PP and PE with volume ratios of 0.2, 0.5, 0.8, 1 and 1.5 percentage. A total of 55 mixtures were designed. From each mixture in the study, 3 prismatic samples of 4×4×16 cm dimension were cast and tested with 3-point bending test. Compression test was applied to the sides of the samples; thus, six compression tests were done for each mixture. Load and stroke were recorded during the mechanical tests and flexural and compressive strength and toughness were analyzed and discussed. Waste plastic fiber reinforced self-compacting mortar (SCM) was designed and concrete repairing tests were conducted. Bonding between concrete and SCM was studied through 3 different ways; drilling, nail planting and roughening the concrete surface. Total of 18 concrete beam specimens of the dimensions 30.5×7.5×7.5 cm was tested with 3-point bending and compression tests, and a total of 39 concrete cube specimens of the dimensions 7.5×7.5×7.5 cm was tested with split tensile and compression tests. Results show a magnificent increase in flexural toughness for waste plastic fiber reinforced mortar.