Geleneksel konutların onarımı ve yeniden kullanılması aşamasında malzeme analizinin önemi: Düzce-Konuralp örneği
The importance of material analysis in the reuse and repair of traditional houses: The case of Duzce-Konuralp
- Tez No: 766144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SALLI BİDECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Artan üretim olanakları, beraberinde getirdiği yapılaşma hızı, kentsel ve kırsal mimarinin sınırlarının iç içe geçmiş olması sebebiyle Anadolu'nun dört bir yanında farklı özellikleriyle karşımıza çıkan geleneksel konutlarımız, kültürel miras aktarımı ve mevcudiyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürme konusunda sıkıntılar ile karşı karşıya kalmıştır. Geleneksel yapılarda oluşan hasarları gidermek için, onarım ve iyileştirme süreçlerinde alınan bazı yanlış kararlar ve hatalı uygulamalar, yapıların sağlıklı bir şekilde hayatta kalmalarından ziyade, onarımda kullanılan malzemeler ile birlikte yapıya daha çok zarar vermektedir. Bu çalışma ile özgün yapısal özelliklerini koruyarak günümüze ulaşmış olan Düzce ili, Konuralp mahallesinde geleneksel konut dokusu özelliklerini yansıtan iki adet tescilli yapıdan tuğla, harç, sıva ve ahşap örnekleri alınarak, alınan malzemelerin fiziksel, kimyasal, mekanik ve petrografik analizleri yapılmıştır. Bu analizler doğrultusunda, geleneksel yapıların onarım ve yeniden kullanım süreçlerinde seçilecek malzeme özelliklerine dair bilimsel bir taban oluşturulmuş, Konuralp geleneksel yapılarına özgü malzemelerin analizlerine yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing production possibilities, the speed of construction it brings, and the intertwining of the boundaries of urban and rural architecture, our traditional houses, which come across with different features all over Anatolia, have faced difficulties in transferring cultural heritage and maintaining their existence in a healthy way. In order to eliminate damage in traditional buildings, some incorrect decisions and faulty applications were made during the repair and improvement processes, rather than ensuring the structures' healthy survival. In this study, brick, mortar, plaster and wood samples were taken from two registered buildings in Konuralp neighborhood of Düzce province, which have survived to the present day by preserving their original structural features, and physical, chemical, mechanical and petrographic analyses of the materials were made. In line with these analyses, a scientific basis has been created for the material properties to be selected in the repair and reuse processes of traditional buildings, and suggestions have been made for the analysis of materials specific to Konuralp traditional buildings.