Anorektal fizyoloji testlerinin klinik teşhis ve tedavide önemi
The importance of anorectal physiology tests in clinical diagnosis and treatment
- Tez No: 504571
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALABAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Anorektal Fizyoloji Testlerinin Klinik Teşhis ve Tedavide Önemi Pelvik taban hastalıkları ve anal inkontinans tanı ve tedavisinde son yıllarda sürekli geliĢme gösteren yeniliklere rağmen halen dünyada ve ülkemizde sosyoekonomik ve tıbbi bir sorun olmaya devam etmektedir. Özellikte teĢhis aĢamasında kullanım sıklığı artan anorektal fizyoloji testlerinin tedavi sürecindeki etkileri giderek artmaktadır. Bu çalıĢmada Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı‟nda, Ocak 2015 - Ağustos 2017 arasında Pelvik taban hastalıkları ve Anal inkontinans nedeni ile baĢvuran 240 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. TeĢhis aĢamasında kullanılan anorektal fizyoloji testlerinin tedaviye etkilerinin literatürle karĢılaĢtırılması planlandı. Hastaların değerlendirmelerinde fizik muyane bulguları Wexner skorları, sistemik hastalık öyküsü, normal vajinal doğum sayıları, doğum travması, epizyotomi öyküsü proktolojik ve pelvik taban hastalık öykülerine bakıldı, Ġnkontinans skoru olarak Wexner inkontinans skorlama sistemi kullanıldı. Hastalar perioperatif ve sfinkter onarım sonrası postoperatif, obstruktif defekasyon sendromu ve anal inkontinans olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bu hasta gruplarında anorektal manometri, endoanalusg, defakografi, EMG uygulanma oranlarına bakıldı. Ve bu testlerin tedavide nasıl bir yeri olduğu araĢtırıldı. Birden çok Anorektal fizyoloji testi uygulanan hastalarda hastalığa neden olan etkenin daha iyi aydınlatıldığı ve tedavi planının daha doğru yapıldığı bulundu
Özet (Çeviri)
The Importance of Anorectal Physiology Tests In Clinical Diagnosis and Treatment Despite innovations in pelvic floor and anal incontinence that have been continuously improving in recent years, there is still a socioeconomic and medical problem in the world and in our country. In particular, the effects of anorectal physiology tests increasing in frequency of diagnosis are gradually increasing. In this study, 240 patients who applied for pelvic floor diseases and anal inkontinance between January 2015 and August 2017 were evaluated retrospectively in Balcalı Hospital General Surgery Departmant of Çukurova University Faculty of medicine. A comparison of the treatment effects of the anorectal physiology tests used during the diagnostic phase with the literature was planned. In the evaluations of the patients, the physiological findings, the wexner scores, the systemic disease story, the normal vaginal birth count, the birth trauma, the episiotomy epiglottis, the proctologic and pelvic floor disease episodes, and the incontinence score, Wexner incontinence scoring system were used. Patients were divided into three groups: peroperative and postoperative, obstructive defecation syndrome, and anal incontinence. The rates of Anorectal manometry, Endoanalusg, Defakografi, EMG were evaluated in these patient groups and the place of these tests in the treatment was determined. The anorectal physiology test we found that the cause of the illness in the patients was better illuminated and the treatment plan was made more accurate.