Yanık yoğun bakım ünitesinde 2016-2017 yılları arasında yatan geriatrik hastaların mortalitelerine etki eden faktörlerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective analysis of factors affecting geriatric cases-treated in burn intensive care unit between 2016-2017
- Tez No: 504570
- Danışmanlar: UZMAN KUTLU HAKAN ERKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yanık Yoğun Bakım Ünitesinde 2016-2017 Yılları Arasında Yatan Geriatrik Hastaların Mortalitelerine Etki Eden Faktörlerin Retrospektif Değerlendirilmesi Amaç: Yanık vücudun karşılaşabileceği ağır travmalardan biri olup geriatrik yaş grubunun hassas fizyolojik dengelerini dramatik olarak etkilemektedir. Yanığın akut dönemde yarattığı komplike klinik seyri tedavi etmek ve sonrasında gelişen morbidite ile başa çıkmak ancak deneyimli kliniklerde başarılabilir. Çalışmamızda; 2016-2017 yılları arasında takip edilen 101 geriatrik hastayı retrospektif olarak değerlendirerek, mortaliteye etki eden faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:B 2016-2017 yılları arasında yanık ünitemize takip edilen ve sağlıklı olarak verilerine ulaşılabilen 101 geriatrik olgunun başvuru yılları, yaş grupları, cinsiyetleri, yanık yüzdeleri ve derecelerini, uygulanan tedavi şekilleri, tedavi sonuçlarına ve eksitus olan hastaların mortalite nedenleri değerlendirilmiş ve sonuçlar SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada tedavi sonucunu etkileyen risk faktörlerinin belirlenmesindekullanılan testlerde istatistiksel önem düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: Hastaların ortalama yanık yüzdesi 30,6 ve ortalama yaşı 66.6'dir. En sık görülen yanık tipi haşlanma tipi yanık olduğu saptanmıştır. En sık mortalite alev yanıklarına bağlı görülmektedir. Mortalite oranımız % 20.7 olarak bulundu. En sık sebep sepsis iken, akut böbrek yetmezliği ve gastrointestinal kanamalara bağlı ölüm yıllar içinde azalmıştır. Sonuç: Tüm bulgular irdelendiğinde; Geriatrik hastalarda yaş, yanık yüzdesi ve yanık derecesinin mortaliteyi etkileyen bağımsız risk faktörleri olduğu bulunmuştur. Yanık yüzdesi mortalite ihtimalini 1.2 kat, yanık derecesi ise 10.1 kat arttırmaktadır. Yanıklar özellikli planlama gerektiren sağlık problemleri kapsamında olup çocuklarda takip ve tedavi süreci çok daha karmaşık seyretmektedir. Tedavide multidisipliner ekibinin görev aldığı özelleşmiş ünite ve merkezler olmadan bu sorunun aşılması mümkün değildir. Bu konuda halkı bilinçlendirmek ve azami önlemlerle bu travmanın önüne geçmeye çalışmak ise atılması gereken en önemli adımdır.
Özet (Çeviri)
Retrospective Analysis of Factors Affecting Geriatric Cases-Treated in Burn Intensive Care Unit Between 2016-2017 Purpose: Burn is one of the most traumatic injuries of human being and geriatric patients are effected dramatically according to their delicate physiologic properties. Treatment of the complicated clinical course in acute period and to cope with the morbidity that develops afterwards can only be achieved in experienced clinics. In this study we analysed 101 geriatric patient hospitalized in our burn unit between 2016-2017 retrospectively and we aimed to evaluate the factors affecting mortality. Material and Methods: 101 geriatric patients who are followed up to the burn unit between 2016 and 2017 and whose health can be attained are given information about the years of application, age groups, gender, burn percentage and grades, the outcome of the treatment, and the mortality reasons of the patients who were excluded were evaluated and the results were analyzed with the SPSS 22.0 statical program. The statistical significance level was 0. 05 in the tests used to determine the risk factors affecting the outcomes in the study. Results: The mean percentage of burns was 30.6 and the mean age of patients was 66.6. The most common etiology was scald burn. The most common etiology of mortalities were flameburns. Mortality rate was found % 20.7 and statistically significant decrease recondeal during the years. The most common cause is sepsis in mortality while acute renal failure and gastrointestinal bleeding deaths have declined over the years.. Conclusion: When all the findings are examined; In geriatric patients, age, percentage of burns and burns were found to be risk factors affecting mortality. Burn percentage increases probability of mortality 1.2 times,in case burn grade 10.1 times. Burns are within the major health problems that require special planning and the follow-up and treatment process in children is much more complicated. It is not possible to overcome this problem without the specialized units and centers where the multidisciplinary team is involved in the treatment. It is the most important step to be taken in order to raise awareness of the public and to try to prevent this trauma by maximum effort.