Salsa dansçılarında kinezyolojik bantlama uygulamasının dengeye olan akut etkisi
The acute effect of kinesiologic taping application on balance among salsa dancers
- Tez No: 504584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HAKAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada salsa dansçılarında kinezyolojik bantlama uygulamasının denge performansına olan akut etkisi araştırıldı. Araştırmaya toplam 20 gönüllü amatör salsa dansçısı dahil edildi (Yaş: 26,35±4,74). Olgular rastgele yöntemle kinezyolojik bantlama uygulanan grup (KBG; n=10) ve placebo bantlama uygulanan kontrol grubu (PBG; n=10) olmak üzere 2'ye ayrıldı. Dansçılara antropometrik ölçümler ile statik denge performansını değerlendirmek için Flamingo Denge Testi ve dinamik denge performansı için Star Excursion Balance Test uygulandı. KBG'ye ön testlerin 1 gün sonrasında ayak bileğini saran ve paroneal kas gruplarını içine alan kas-korreksiyon tekniği ile kinezyolojik bantlama uygulandı ve hemen ardından denge testleri tekrar edildi. KBG ve PBG için yapılan uygulamaların denge performansına akut etkisi grup içinde Wilcoxon İşaret Testi, gruplar arasında Mann-Whitney U testi ile incelendi. Grup içi analizlerde; KBG'de Star Excursion Balance Test'inde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenirken (p0,05). PBG grup içi analizinde ve KBG ile PBG gruplar arası karşılaştırmalarda dinamik ve statik denge performanslarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the acute effect of kinesiologic taping application on balance among salsa dancers was investigated. A total of twenty amateur salsa dancers (mean age 26,35±4,74 yrs), voluntarily participated in the study. Participants were divided randomly two groups; Kinesiologic Taping Group (KTG; n=10) and Placebo Taping Group (PTG; n=10). Anthropometric measurements and Flamingo Balance test for evaluation of static balance performance and Star Excursion Balance Test for evaluation of dynamic balance performance was applied. One day after pre-tests, a correction technic method was applied that included peroneal muscles and covered ankle to KTG. Immediately right after all tests were performed. Wilcoxon Signed Test was used for between groups and Mann-Whitney U Test was used for intergroups for determining the acute effects of kinesiologic taping on balance. In between group analysis; Star Excursion Balance Test in KTG was seemed statistically significant increase (p0,05). In between group analysis of PTG and intergroup analysis of KTG and PTG there were found no statistically significant difference (p>0,05).