Serratus anterior kasını koruyucu torakotomi geçirmiş hastalarda üst ekstremite hareket açıklığı, ağrı şiddeti ve solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi
An assesment of patients' range of upper extremity motion, pain level and respiratory functions after muscle serratus anteri̇or spari̇ng thoracotomy
  1. Tez No: 504585
  2. Yazar: YASEMİN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CIMBIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma serratus anterior kasını koruyucu torakotomi (SKT) geçiren olguların, preoperatif ve postoperatif dönemde omuz normal eklem hareket açıklığı, ağrı şiddeti, göğüs kafesi hareketliliği ve solunum kapasitesini değerlendirmek ve ilk değerlerine ne kadar yaklaştığını belirlemek amacıyla planlandı. Gereç-Yöntem: Çalışmaya yaş ortalamaları 52.07±14.46 olan; 25'i erkek, 18'i kadın 43 olgu dahil edildi. SKT geçiren olgularda, preoperatif dönem ve postoperatif 1., 2., 3. ve 5. günlerde; Vizüel Analog Skala (VAS) ile ağrı değerlendirmesi, gonyometre ile omuz normal eklem hareket açıklığı ölçümü, mezura ile göğüs çevre ölçümü ve spirobank spirometre ile solunum fonksiyon testi yapıldı. Bulgular: Ölçümler sonucunda preoperatif değerlerle karşılaştırıldığında postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study assesses the shoulder range of motion, pain level, chest wall mobility and respiratory capacity of patients who, in the postoperative and preoperative terms, underwent muscle-sparing thoracotomy for their serratus anterior muscles (SST). It compares these findings to the patients' initial states. Material and Method: This study involved 25 male and 18 female participants (43 in total) who underwent SST surgery, with an average age of 52.07±14.46. For all, an assessment of pain via visual analogue scale (VAS), measurement of shoulder range of motion by goniometer, measurement of chest girth by measuring tape, and respiratory function testing by spirometer were carried out. Results: After measurements were taken, the results were compared with the preoperative rates.