Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran preeklampsi olgularında MPV ve trombosit düzeylerinin incelenmesi
Survey of MPV and platelet levels in pre-eclampsia cases applied to Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Obstetrics and Gynecology Policlinic
  1. Tez No: 504583
  2. Yazar: HİLAL İKBAL DAMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda; gebelik döneminde rutin izlemlerin yapıldığı birinci basamakta, preeklampsinin bazı hematolojik parametreler üzerinden öngörülebilir bir durum olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: M.C.B.Ü. KHD Servisi'nde 01.01.2012 ile 01.10.2017 tarihleri arasında doğum yapan 56 preeklampsi tanılı gebe ve 116 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edildi. Preeklampsi grubundan tanı anına (ort. 30,78. gestasyonel hafta) ve tanıdan 2-6 hafta öncesine (ort. 34,42. gestasyonel hafta) ait olmak üzere 2 ayrı hemogram sonucu retrospektif olarak elde edildi. Kontrol grubunun ise doğum anına ( ort. 39,43. gestasyonel hafta) ve doğumdan 2-6 hafta öncesine ( ort. 35,46. gestasyonel hafta) ait iki ayrı hemogram sonucu retrospektif olarak elde edildi. Hemogram sonuçlarından gestasyonel haftası daha erken olan birinci hemogram, geç olan ise ikinci hemogram olarak adlandırıldı. Her hastanın hemoglobin, platelet sayısı, MPV, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, NLR ve PLR değerlerine ulaşıldı. Preeklampsi grubunun birinci ve ikinci hemogram sonuçlarının karşılaştırılması, preeklampsi ile kontrol grubunun birinci hemogram sonuçlarının karşılaştırması ve preeklampsi ile kontrol grubunun ikinci hemogram sonuçlarının karşılaştırması şeklinde 3 ayrı sonuç elde edildi. Bulgular: Preeklampsi grubunda ikinci hemogram sonuçlarında birinci hemogram sonuçlarına göre; MPV düzeyleri yüksek; platelet sayısı, NLR ve PLR düzeyi düşük saptandı. Birinci hemogram sonuçlarındaki hemoglobin düzeyi, preeklampsi grubunda sağlıklı gebe grubundan anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Preeklampsi grubu ile kontrol grubunun ikinci hemogram sonuçları karşılaştırıldığında MPV düzeyi preeklampsi grubunda anlamlı ölçüde yüksek bulundu. ROC analizi sonucu, MPV'nin 8,95 (fL) kabul edildiği cut-off değerinde preeklampsiyi öngörmedeki duyarlılığı %75,9 ve özgüllüğü %33,3 olarak saptandı. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarını literatürle karşılaştırdığımızda MPV, NLR ve PLR verilerinin PE tanılı hastaları öngörmede kullanılabilir olduğu değerlendirildi. MPV'de yükselme, NLR ve PLR'de düşme eğiliminin preeklampsiyi öngörmede kullanılabilmesi için daha fazla hasta sayılı ve uzun süreli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study; it is aimed to investigate whether pre-eclampsia is predictable or not based on some hematological parameters at primary careunits step where routine follow-ups are made during the pregnancy. Materials and Methods: 56 pregnant women with pre-eclampsia and 116 healthy pregnant women, delivered gynecology and obstetrics department of the medicine faculty of Manisa Celal Bayar University between February 1st 2012 and October 1st 2017, were included in the study. Two separate hemograms were obtained retrospectively from the preeclampsia group at the time of diagnosis (mean 30,78 gestational weeks) and 2 to 6 weeks before the diagnosis (mean 34,42 gestational weeks). Additionally two separate hemograms were obtained retrospectively from the control group at the time of birth (mean 39.43 gestational weeks) and 2-6 weeks before birth (mean 35.46 gestational weeks). Hemogram results were named as first hemogram, which was earlier than gestational week, and second hemogram, which was late. Hemoglobin, platelet count, MPV, neutrophil count, lymphocyte count, NLR and PLR values were reached in each patient. Three separate results were obtained as the comparison of the first and the second hemogram results of preeclampsia group, the comparison of the first hemogram results of control group with preeclampsia and the comparison of the second hemogram results of control group with preeclampsia. Results: It was determined that MPV levels were higher; platelet count, NLR and PLR levels were lower in second hemogram results compared with the first hemogram results of pre-eclampsia group. It was reached that the hemoglobin level in the first hemogram results of the pre-eclampsia group was significantly higher than the healthy pregnancy group. It was determined that MPV level in pre-eclampsia group was significantly higher than control group when compared with the results of the second hemogram results. According to the ROC analysis result, it was revealed that the sensitivity and specificity of MPV for predicting preeclampsia were 75.9% and 33.3%, respectively, when the cut-off value of MPV was accepted as 8.95 (fL). Conclusion: When we compared the results of our study with the literature, it was evaluated that MPV, NLR and PLR data could be used for prediction of preeclampsia patients. It has been required for long duration of studies which need a large number of patients in order to use the tendency in increase of MPV and the decrease of NLR and PLR for prediction of pre-eclampsia.