Fiziksel aktivite düzeyleri farklı iki öğrenci grubunun kas kuvvetlerinin karşılaştırılması
Comparison of muscle strengths of two student groups who have di̇fferent physical activity levels
  1. Tez No: 504587
  2. Yazar: AHMET MİÇOOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİCLE TURHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada , fiziksel aktivite düzeyleri farklı iki öğrenci grubunun diz kaslarının izokinetik kuvvet açısından karşılaştırdık. Araştırmaya Mustafa Kemal Üniversitesinde okuyan antrenman düzeyleri farklı, 20-24 yaş aralığında olan toplam 60 sağlıklı öğrenci alındı. Katılımcılar Beden eğitimi ve spor yüksek okulu(Besyo) ve tıp fakültesi öğrencileri olarak iki gruba ayrıldı. Sistemik ve kronik hastalığı olanlar, cerrahi işlem geçirenler, özgeçmişinde travma ve kırık olanlar, psikiyatrik rahatsızlığı bulunanlar, kas gücünü etkileyebilecek ilaç kullananlar (steroid, karnitin, vb) çalışmaya dahil edilmedi. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite (UFA) Anketi ile değerlendirildi. Katılımcıların her iki diz fleksiyon ve ekstansiyon kas kuvvetleri izokinetik dinamometre ile 60°/saniye ve 180°/ saniyelik açısal hızlarda ölçüldü. Gruplar arasında cinsiyet, yaş , kilo , boy oranı yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmezken, gruplar arasında BKI oranları yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark vardı(p0.05). Besyo öğrencileri fiziksel aktivite düzeylerine (FAD) göre kendi içerisinde gruplandığında aktive düzeyi yüksek olanların her iki açısal hızdaki diz fleksör ve ekstansör pik tork değerleri düşük aktiviteye sahip olanlardan anlamlı olarak daha yüksekti(p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relationship between physical activity levels and isokinetic knee muscle strength with two different groups of students which non-elite level athletes. All of 60 healthy, people who were at 20-24 age range,student at the Mustafa Kemal university, were included in the study. Systemic and chronic disease who are undergoing surgical procedures, those with trauma and fractures in background, psychiatric disorders who are using drugs that can affect muscle strength (steroids, carnitine, etc.) are excluded the study. Demographic findings were recorded. Physical activity levels were assessed by the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). Muscle strength in both knee flexion and extension of the participants was measured in angular velocity at 60 ° / sec and 180 ° / sec with izokinetic dinamometer. Although there is no significant statistically difference age, weight, height ratio among groups, there is significant statistically difference in BKI ratio among groups (p 0.05). When categorizing Besyo students according to physical activity capability (FAD), high level activity capability students' value is more meaningful than low level activity capability students' value in terms of each angular expedition knee flexion and extension peak torque( p0.05)