Sağlık bilimlerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin diğer bölümlerde öğrenim gören üniversite öğrencileriyle karşılaştırılması
Comparing the relationship between the levels of physical activity and quality of life of college students studying health sciences and the students studying other disciplines
- Tez No: 435668
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de teknolojik, ekonomik ve sosyal yaşamımızda meydana gelen değişmeler maalesef her zaman iyi sonuçlar vermemektedir. Özellikle yaşamımızda fiziksel aktiviteye yeterince yer verilmemesi ve bu konuda bilinçli olunmaması veya çeşitli sebeplerden kaçınılması sonucu sağlığımız bundan olumsuz etkilenmektedir. Bu durum çeşitli şekillerde fiziksel ve ruhsal yaşam kalitemizi de olumsuz olarak etkilemektedir. Bu çalışma ile sağlık konularındaki eğitimleri dikkate alınarak, Sağlık Bilimleri öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleriyle yaşam kalite düzeyleri arasındaki ilişkinin diğer bölümlerde okuyan öğrencilerinden farklı olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaca yönelik olarak İstanbul Haliç Üniversitesinde öğrenim gören Sağlık Bilimlerinden 150 ve diğer bölümlerden 150 olmak üzere 300 öğrenci ile bir çalışma yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Sağlık Bilimleri öğrencilerinin tüm fiziksel aktivite boyutları puanlarının (ve toplamda), diğer bölüm öğrencilerin puanlarından anlamlı bir şekilde yüksek olduğu bulunmuştur. Yaşam kalitesi anketi boyutları bakımından ise Sağlık Bilimleri öğrencilerinin genel Fiziksel Sağlık kategorisi ve alt boyutlarının tümü bakımından puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Genel Ruhsal Sağlık kategorisi altında yer alan boyutlardan ise öğrenci gruplarının canlılık ve sosyal fonksiyon puanlarının farklılaştığı ve farkın yine Sağlık Bilimleri öğrencileri lehine olduğu bulunmuştur. Son olarak, iki anketin, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi, ilişkisine bakıldığında yine Sağlık Bilimleri öğrencilerinin ilişki katsayılarının anlamlı bir şekilde diğer bölüm öğrencilerinden yüksek olduğu bulunmuştur. Bu da, Sağlık Bilimleri öğrencilerinin mesleki öğrenim durumlarının fiziksel aktivite ve yaşam kalite düzeylerinde bir farklılaşmaya neden olduğunu, farkındalık düzeylerini artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As elsewhere in the world, unfortunately technological, economic and social changes do not always affecting our lives in a good ways or leading desired results. As physical activities becoming a rare thing in our daily life because the lack of the conscious about it or avoiding from the physical activities for some reasons, our health is adversely affected. This situation is also adversely affecting our physical and mental quality of life in various ways. In this study, considering their training about health issues, it has been investigated if the students of the Health Sciences' (Physiotherapists and Rehabilitation and nutrition) physical activity levels and their perception levels of quality of life are different from the other college students. For this purpose, a study was conducted with 300 students in Istanbul Halic university, 150 of them from Health Sciences and other 150 of them from other departments. As a result of research, Health Science students' physical activity scores (for all the dimensions of IPAQ, and in total) were found to be significantly higher than the other students' scores. In terms of quality of life questionnaire, students of Health Sciences' scores were found to be significantly İshigher than the other students' for overall physical health category and its subscales (physical functioning, physical role, pain, and general health perceptions). Additionally, students of Health Sciences' scores found to be significantly higher than the other students' for mental health category's subscales of vitality and social functioning in favor of Health Sciences students. Finally, looking to the difference in correlation between physical activity and quality of life scores of two groups of students it was found that the correlation value of Health Sciences students' was significantly higher than the other students'. This, higher levels of awareness of the value of physical activities and more positive perception of the quality of life may be the result of the occupational education which Health Sciences students were given rather than the other students.