Ters yüz edilmiş sınıf modeli uygulamasının jandarma ve sahil güvenlik akademisi öğrencilerinin kolluk savunma ve müdahale teknikleri dersine etkilerinin farklı parametreler açısından incelenmesi
An investigation of the application of the flipped classroom model in terms of different parameters for the LAW enforcement defense and intervention techniques course for the gendarmerie and coast guard academy faculty students
- Tez No: 752348
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİYHA TUNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, tersyüz edilmiş sınıf (TYES) modeli uygulamasının Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi (JSGA) fakülte öğrencilerinin Kolluk Savunma ve Müdahale Teknikleri (KSMT) dersine yönelik akademik başarıları, fiziksel algıları, öğretim materyaline ilişkin motivasyon düzeyleri, KSMT dersine yönelik motivasyon düzeyleri ve eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada JSGA fakülte öğrencilerinin TYES modeline dayalı uygulamalardan elde edilen verileri ışığında, TYES modelinin Kolluk Savunma ve Müdahale Teknikleri dersine yönelik farklı parametreler açısından etkileri ortaya konmuştur. Araştırmada nicel veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının güz döneminde, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi'nde öğrenim gören 3. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma, deney grubundan 34, kontrol grubundan ise 33 olmak üzere toplam 67 öğrenci ile yürütülmüştür. Deney grubunda KSMT dersi süresince TYES modeli kullanılmıştır. Bu kapsamda deney grubunda yer alan öğrencilere sınıf içi ve sınıf dışı TYES modeli uygulanırken; kontrol grubuna geleneksel yöntem uygulanmıştır. Uygulama her iki grupta da 14 hafta ve toplam 28 ders saati şeklinde gerçekleştirilmiştir. Ölçek verileri ve KSMT ders notlarının ön testte ve son testte grupların arasında karşılaştırılmasında Independent Samples T-test kullanılırken, grup içinde ön test ve son test verilerinin karşılaştırılmasında Paired Samples T-test kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde TYES modelinin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin akademik başarıları, motivasyonları ve öğretim materyaline ilişkin motivasyon düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek çıkmıştır. Deney grubu öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinde ve teknolojiye yönelik tutum düzeylerinde kontrol grubuna göre anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of the flipped classroom (FC) model application on the academic achievement, physical activity proficiency, motivation levels for the teaching material, motivation levels for the Law Enforcement Defense and Response Techniques (LEDRST) course, and attitudes towards the use of technology in education of the Gendarmerie and Coast Guard Academy (GCGA) faculty students. In the research, in the light of the data obtained from the GCGA faculty students' applications based on the FC model, the effects of the FC model in terms of different parameters for the Law Enforcement Defense and Intervention Techniques course were revealed. Quantitative data collection method was used in the study. In the research, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The study group of the research consisted of 3rd grade students studying at the Gendarmerie and Coast Guard Academy in the fall semester of the 2020-2021 academic year. The research was carried out with a total of 67 students, 34 from the experimental group and 33 from the control group. The FC model was used in the experimental group during the LEDRST course. In this context, the traditional method was applied to the control group, while the in-class and out-of-class model was applied to the students in the experimental group. The application was carried out in both groups for 14 weeks and a total of 28 lesson hours. While the Independent Samples T-test was used to compare the scale data and LEDRST course grades between the groups in the pretest and posttest, Paired Samples T-test was used to compare the pretest and posttest data within the group. According to the findings of the research, the academic achievement, motivation and motivation levels of the students for teaching material in the experimental group, in which the FC model was applied, were higher than the control group. There was no significant difference between the experimental group students' physical activity levels and their attitudes towards technology compared to the control group.