Tek fazlı şebeke kalkışlı sabit mıknatıslı senkron motor tasarımı
Single phase line start permanent magnet synchronous motor desing
- Tez No: 504624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tek Fazlı Şebeke Kalkışlı Sabit Mıknatıslı Senkron Motorlar (TF-ŞKSM) günümüz endüstrisinde kullanılan standart indüksiyon motorlarına göre özellikle küçük boyutlarda daha yüksek verimlilik sunabilmektedirler. Verimliliğin artması çevre üzerindeki olumsuz etkilerin azalmasına ve elektrik maliyetlerinin düşmesine neden olur. Bununla birlikte, TF-ŞKSM'nin bazı sakıncaları bulunmaktadır. Bunların en önemlisi indüksiyon motora kıyasla kalkış yeteneğinin düşük olmasıdır. Ayrıca, rotor yapısında bulunan mıknatıs malzemesinin ek maliyeti de bu motorların maliyetini artırır. Bu tez çalışmasında TF-ŞKSM için yapılan yeni bir tasarımın geliştirilebilmesi amacıyla gerçekleştirilen modelleme ve Ansoft Maxwell programı yardımıyla yapılan çalışmanın aşamaları açıklanmıştır. Yapılan çalışmada TF-ŞKSM için yeni bir tasarım sunulmuştur. Motor kalkışını bir indüksiyon motor gibi yaptıktan sonra sürekli hal çalışmasında senkron hızda senkron motor olarak çalışır. Tasarlanan motorun statoru ve sargıları tek fazlı standart indüksiyon motor değerlerine sahiptir. Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEY) analizi sonucunda elde edilen verim değeri aynı güçteki indüksiyon motora göre yaklaşık %8 daha iyi çıkmıştır. Çalışma da hedeflenen sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Single Phase Line Start Permanent Magnet synchronous motors (SP-LSSM) can offer higher efficiency especially in small dimensions compared to standard induction motors used in today's industry. Increasing productivity leads negative impacts over environment to go down and reduce electricity costs. In addition, there are some drawbacks of the SP-LSSM. The most important of these is that the starting ability is lower than induction motor. Also, the additional cost of magnet material in the rotor structure also increases the cost of these motors. In this thesis study, the stages of the modeling carried out to develop a new design SP-LSSM and the study with the help of Ansoft Maxwell program have been explained. A new design for SP-LSSM was presented. It operates as a synchronous motor at synchronous speed in steady state operation after making the motor start as induction motors. The stator and windings of the designed motor have single-phase standard induction motor values. The yield value obtained as a result of Finite Element Method (FEM) analysis is about 8% better than the same powerful induction motor. The aimed results have also been reached in the study.