Bayburt ilinde doğal olarak bulunan Berberis vulgaris L. ve Berberis crataegina DC. yabani meyvelerinin biyokimyasal karakterizasyonu
Biochemical characterization of Berberis vulgaris L. and Berberis crataegina DC. wild fruits exist naturally in Bayburt city
- Tez No: 504625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yabani meyveler üzerine olan ilgi ve bu meyvelerin kullanım yoğunluğu son yıllarda müthiş bir şekilde artmaktadır. Bu kapsamdaki en önemli yabani meyvelerden biri de Berberis türleridir. Antioksidan aktivitesi ve biyokimyasal bileşiklerin yüksek içeriği nedeniyle, Berberis'ler değerli meyveler arasında kabul edilmektedir. Bu çalışmada, Bayburt ilinde doğal olarak bulunan B.vulgaris L. (Kızamık) ve B.crataegina DC. (Karamuk) meyvelerinin bazı fizikokimyasal özellikleri, antioksidan aktiviteleri, toplam fenolik madde miktarları, mineral madde içerikleri ve fenolik madde profilleri incelenmiştir. Bu kapsamda incelenen meyve örneklerinin sahip olduğu özellikler üzerinde, literatürde bulunan benzer çalışmalardan yararlanılarak genel bir değerlendirme yapılmıştır. Sonrasında ise üzerinde çalışılan iki Berberis türü kendi içinde karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The interest and the consuming rate of the wild fruits are increasing rapidly in the last years. One of the most important members of wild fruits is Berberis. Berberis is accepted in the valuable fruits due to its good antioxidant activity and high functional component content. In this study, some physicochemical properties, antioxidant activity, total phenolic content, mineral content and phenolic profiles of B.vulgaris L. (Kızamık) and B.crataegina DC. (Karamuk), grew naturally in Bayburt, are analyzed. In this concept a general assessment is made on some properties of the samples in the light of the parallel studies exist in the literature. Than two Berberis types are compared among each other.