Amerikan çizgi romanlarında Superhero' kavramı üzerinden, Türk çizgi romanlarında Türk kadın süper kahraman incelemesi
Examination of Turkish heroin within the scope of Superhero notion in American comics
  1. Tez No: 504693
  2. Yazar: GİZEM KUMBASAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, 1940'lardan itibaren Avrupa ve özellike A.B.D.'de giderek yaygınlaşan çizgi romanda yaratılan kadın ve erkek süper kahramanları baz alarak Türkiye'deki çizgi romanlarda kahraman temsilini incelemektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygınlaşan çizgi roman kısa zamanda popüler kültürün önemli bir ögesi haline gelerek gelmiştir. Aynı süreçte Avrupa'da yayınlanan ve A.B.D.'den farklı şekilde gelişerek kendi tarzını yaratan çizgi romanların etkisi Türkiye'de de görülmektedir. Doğaüstü güçlere sahip, toplumun etik değerlerine karşı saygılı ve onları koruyucu görevi üstlenen süper kahramanlar, dünya politikasına savaşın da dahil olduğu gerilimli dönemde toplum üzerinde olumlu motivasyon yaratarak kısa sürede popülerlik kazanmıştır. Nicelik olarak daha az sayıda kadın süper kahramanların mevcudiyetine karşılık, nitelik bağlamında da erkek süper kahramanlardan geri kalmamaktadır. Özellikle Amerikan çizgi romanlarında karşılaşılan süper kahramanlar üzerinden kadın süper kahraman özellikleri ve toplumsal cinsiyet rolleri ü incelenen, Malkoçoğlu ve Karaoğlan çizgi romanlarında, erkek kahramanların her ne kadar süper kahramanlar ile ortak özellikleri olsa da aynı olmadıkları görüldüğü gibi, birincil kahramanı kadın olan Türk çizgi romanına rastlanılmamış ve kadın karakterin hep ikincil karakter olarak yansıtıldığı görülmüştür. Kadın ana karakterlerin sadece Sıdıka gibi bant-karikatürde bulunduğu ve 'kahramanlık' özelliği taşımadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines heroic representation in comic strips in our country based on male and female superheroes which have become increasingly common in Europe and especially in the U.S. since the 1940s. The popular comic strip in the U.S. soon became an important image of popular culture, reflecting its own style in comic strips published in Europe and this influence is also seen in published materials in our country. Superheroes with supernatural powers who are respectful and protective to the ethical values of the community have quickly gained popularity by creating positive motivation over the society in the backward period when the war on world politics are involed. Although superheroin are few in quantity, female superheroines do not lag behind male superheroes in quality. Superheroin characteristics and social gender roles are studied by examination of differences on superheroes encountered especially in American comics . Examples of popular Turkish comics are examined such as Malkoçoğlu and Karaoğlan. As a result of several studies, it is seen that the heroes in Turkish comics are not the same as the ones with the superheroes, but there are similarites between Turkish heroes and American superheroes. However, there is no superheroin in Turkish comics and women characters are only secondary in Turkish comics. Only in band caricatures such as Sıdıka has a main woman character and it is not a heroic one.