Sağlıklı bireylerde subkortikal çekirdekler arasındaki mesafelerin konvansiyonel manyetik rezonans görüntüleme metodu ile değerlendirilmesi
Evaluation of distance between subcortical nuclei in healthy people by conventional magnetic resonance imaging method
  1. Tez No: 504700
  2. Yazar: HİLAL MELİS SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN ERTAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Morfoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Morphology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bazal ganglion ve thalamus'un da içerisinde yer aldığı subkortikal çekirdekler, beyin hemisferlerinin derininde, beyaz cevher içerisine yerleşmiş gri cevher kütleleridir. Bu yapılara ait çeşitli metrik veya hacimsel değerler nörodejeneratif ve nöropsikolojik hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalık grubunda literatürde yer almaktadır. Ancak normal değerlere ilişkin bir indeks bulunmamaktadır. Bu çalışmada çeşitli patolojilerden kaynaklı subkortikal yapılarda meydana gelen morfolojik veya hacimsel değişikliklerin saptanması ve analiz edilebilmesi için manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile elde edilen görüntüler üzerinde hastalıklarla ilişki olabilecek noktalar belirlenerek bu noktalara ait bir indeks oluşturulması amaçlanmıştır. 57 sağlıklı kişide retrospektif bir çalışma yürütülmüştür. Bu kişiler, 20-29, 30-39 ve 40-49 yaş aralığı olmak üzere 3 gruba ayrılmış ve görüntüler üzerinde daha önceden belirlediğimiz 12 nokta her iki hemisfer için de ölçülmüştür. Cinsiyetler arası, yaş grupları ile kadın ve erkeklerin kendi içlerinde yapılan değerlendirmelerde 12 noktanın istatistiksel olarak anlamlılık değerleri farklılıklar göstermiştir. Yapılan bu çalışmanın meydana gelen patolojilerin derecesinin, tanı ve tedavisinin planlamasına yardımcı olacağını, hatta ölçülen metrik değerler ile iki boyutlu düzlem üzerinden indeks oluşturmanın da çok faydalı olacağı düşünmekteyiz. Çalışmanın ilerideki aşamasında anlamlı bulunan değerlerin daha fazla sağlıklı ve hasta popülasyonları ile karşılaştırmalı olarak çalışılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subcortical nucleus which are basal ganglia and thalamus are the gray matter bodies located in the white matter, deep in brain hemispheres. Various metric or volumetric values were identified in previous studies concerning many disease groups especially neurodegenerative and neuropsychiatric. However, an index related to normal values is absent. The main purpose of this study is to determine locations that can be related to diseases on magnetic resonance images and establish an index in order to detect morphological and volumetric changes in subcortical structures due to various pathologies. A retrospective study was conducted on 57 healthy subject. They were divided into three age groups as 20-29, 30-39 and 40-49. Previously determined 12 locations were measured at both hemispheres on the mr images of these people. Evaluation of these 12 parameters between genders, age groups, male and female results within themselves showed statistically significant difference. It is believed that this study will be helpful for understanding severity, diagnosis and plan the treatment of pathologies. Also, it may be helpful to establish an index with metric values on two-dimensional planes. It is planned to study comparatively healthy and patient groups in a larger sample size. It is planned to study significant values comparatively in healthy and patient groups with a larger sample size as the continuation of this study.