İnternet temelli perakendecilik sektöründe insan kaynakları: Amazon şirketi tarafından ihtiyaç duyulan personelin belirlenmesi
Human resources in the internet-based retailing sector: Determining the personnel needed by the Amazon company
  1. Tez No: 504725
  2. Yazar: ELENA SOKOLOVA YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
E-Ticaret ve internet temelli perakendecilik veya e-perakendecilik insanların alışveriş yapma şeklini değiştirmiştir. E-perakendecilik, müşterilerine sunduğu sayısız avantajlar sayesinde tüm dünyada çok popüler hale gelmiştir. Perakendecilik dönüşümü, geleneksel perakendecilik sistemindeki görevlerden farklı görevleri yerine getirmek için yeni nitelikleri ve becerileri olan yeni görevleri gerekli kılmıştır. Amazon.com, Inc. Şirketi, dünyadaki e-perakendeciler arasında lider pozisyona sahiptir ve dünyadaki tüm perakendeciler arasında 3 lider pozisyondan birini almaktadır. Amazon.com şirketinin personelinin, modern e-perakendecilik sektöründe başarılı olmak için tüm şartları yerine getirdiği açıktır. Bu çalışmanın amacı, Amazon.com Şirketi'nin ihtiyaç duyduğu temel ve tercih edilen personel niteliklerini tanımlamak ve Amazon.com Şirketi'nin, faaliyet alanlarına bağlı olarak, çalışanlarından daha fazla ve çeşitli niteliklere sahip olmalarını isteyip istemediğini anlamaktır. Bunu yapmak için Amazon.com Şirketi'nin ABD ve Avrupa'daki en yaygın 10 pozisyondaki (Amazon.jobs web sitesinde yer alan duyuru sayısına göre) iş ilanları içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak, seçilen 10 pozisyon için en gerekli nitelikler (iş ilanlarında yer alma sıklığına göre), Amazon.com Şirketi'nin hem ABD hem de Avrupa çalışanları için belirlenmiştir. Ayrıca Amazon.com Şirketi'nin Avrupalı personelinden Amerikalı personeline göre bazı görevler için (hepsi için değil) ve bazı nitelik kategorilerinde (eğitim, iş tecrübesi gibi) daha çok sayıda nitelikleri ve daha çeşitli nitelikleri talep ettiği belirgin hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
E-Commerce and Internet based retailing or e-retailing have changed the way people do shopping. E-retailing has become very popular all over the world thanks to numerous advantages that it offers to its customers. Retailing transformation required new positions with new qualifications and skills to perform tasks different from the tasks in the traditional retailing system. Amazon.com, Inc. Company takes the leading position in the world among other e-retailers and takes one of the 3 leading positions among all the retailers in the world. It is obvious that Amazon.com company's staff meet all the requirements to be successful in modern e -retailing. This study's aim is to define the basic and preferred staff qualifications required by Amazon.com and to understand if Amazon.com requires from its staff to have more qualifications and to have more diversified qualifications depending on the region of its activites. In order to do it, Amazon.com's US and European job announcements of 10 most frequent positions (according to the number of announcements on the Amazon.jobs web-site) were analized with the help of content analysis method. As a result, the most required qualifications (according to the frequency of mentioning in the job announcements) for the chosen 10 positions are identified for Amazon.com's both US and European staff. It has also become obvious that Amazon.com requires its European staff to have more qualifications and to have more diversified qualifications than its US staff for some positions (not all) and in some qualification categories (like education, working experience etc).