Hz. Peygamber döneminin iktisadi yapısı
Economic structure during Prophet Muhammad's prophethood
- Tez No: 504741
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Çalışmamız, Hz. Peygamber döneminde iktisadi yapıyı ele almaktadır. Tezimiz giriş ve üç bölümden oluşmakta olup, giriş bölümünde çalışmanın konusu metodu ve kaynaklar hakkında bilgi verildikten sonra incelemenin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağı düşüncesiyle, iktisat ilmine hazırlayıcı mahiyette, dünyada var olma iddiasında bulunan ekonomik sistemler hakkında kısa bilgiler bulunmaktadır. Birinci bölümde risalet öncesi Arap Yarımadasında iktisadi faaliyetler, ticaret yolları, pazar merkezleri, toplumun gelir çeşitleri ve bazı şahısların Müslüman olmadan önceki ticari faaliyetleri gibi konular ele alınmaktadır. İkinci bölümde risalet sonrası iktisadi faaliyetler yer almakta olup özellikle Medine'de oluşturulan devletin gelir giderleri ve toplumun geçim kaynakları işlenmektedir. Son bölümde ise Hz. Peygamberin iktisadi alanla ilgili yaptığı mali uygulamalar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study discusses the economic structure during Prophet Muhammad. The thesis is comprised of three chapters and an introduction; in the introductory part the subject of the study, the method and information about the resources have been touched upon, then in order to make the study better understood brief information about the economic systems which have the claim to exist in the world has been discussed with the purpose of presenting it as preparatory quality. In the first chapter, economic activities, trade routes, market centers, revenues of the public and some commercial activities of people before they converted to Islam in the Arabic peninsula before the assignment period of the Prophet have been touched upon. In the second chapter, economic activities after the assignment period have been included and expenses and revenues of the state founded in Medina and people's means of living are discussed. In the last chapter, Prophet Muhammad's financial practices about the economic life have been analysed.