Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'de Hz. Süleyman'ın hükümdarlığı
The Reign of Solomon in the Quran and the Bible
  1. Tez No: 504751
  2. Yazar: RUKİYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kitab-ı Mukaddes'te yer alan Kral Süleyman ile ilgili kısımlar konularına göre ayrılarak anlatılmıştır. Farklı kaynaklarla da desteklenmiştir. İkinci bölümde Kur'an-ı Kerim'de var olan, hükümdar peygamber Süleyman'ın adı geçen ayetler ve konuyla ilgili ayetler birinci bölümdeki kısımlar da dikkate alınarak bölümler halinde anlatılmıştır. Birçok tefsir ve kaynaktan görüşler ile bu ayetler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise ilk iki bölümde verilen bilgiler karşılaştırılmıştır. Çelişen, değişen ve aynı olan anlatımlar bir arada ve açıklanarak aktarılmıştır. Neticede İslam'da ve Yahudîlik'te Süleyman karakterinin doğumu, aile hayatı, insanlarla ilişkisi, adaleti, Rab ile ilişkisi, olağan üstü yetenekleri, Rab adına yaptırdığı mabed ve kendisi adına yaptırdığı sarayı, devleti, hükmetme biçimi, diğer devletlere bir hükümdar olarak tutumu ve vefatı hakkındaki görüş farklılıklarının ve eşitliklerinin iki kutsal kitaptaki temelleri gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts. In the first part the chapters related to King Solomon, in the Bible is described with divided subject. It is supported by different sources too. In the second part the signs in the Holy Quran mentioned the ruler and Prophet Solomon's are described in chapters considering of the portions of the first part. This signs are described with appearances from the many tafsir and source. In the third part the informations, given in the first and second parts are compared. The expressions, conflicting, changing and same has been transferred together with explanations. As a result we tried to show the basics of the two holy books about differences equalities and of opinions about Solomon characters, in Judaism and Islam, in his birth, family life, relationship between human, justice, relationship with Rab, extraordinary abilities, temple is built in the name of Rab and palace is built in the name of hisself, state, rule format, attitudes as a ruler to other states and death.