İbrahim Aşkî Tanık'ın edebiyat dersi hülâsaları eseri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 504799
  2. Yazar: ABDULVAHAP DAVRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İbrahim Aşkî Tanık'ın Edebiyat Dersi Hülâsaları adlı eseri üzerinde yapılan bu tez çalışmasında, ilk olarak İbrahim Aşkî Tanık'ın Edebiyat Dersi Hülâsaları adlı eseri Osmanlı Türkçesinden Latin harflerine aktarılmış daha sonra bu eser, edebiyat tarihi açısından önem arz eden diğer edebiyat tarihleri ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırılma yapılırken İbrahim Aşkî'nin eserinde edebiyat tarihini nasıl ele aldığı, sınıflandırmayı neye göre yaptığı, sanatçıları ve eserlerini dönemler içerisinde ayırırken neleri göz önünde tuttuğu belirlenmiştir. Tez çalışmasının daha açıklayıcı olabilmesi için tezin sonunda bir sözlük oluşturularak İbrahim Aşkî'nin eserinde yer alan bazı kelimelerin anlamlarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is on the work of art named Edebiyat Dersi Hülâsaları by İbrahim Aşkî Tanık, firstly the work is latinized from Ottoman Turkish, and then its compared to other History of Literature works which have importance in the literature. In İbrahim Aşkî's works, how the history of literature is handled, how things are classfied, what aspects are considered important are specified in this thesis. İn order for clearance of the thesis, in the end, a dictionary is created for the Ottoman Turkish words Aşkî used in his work of art.