Küçük hücreli akciğer kanserinde 2. basamak tedavide proliferasyon indeksi ve nötrofil lenfosit oranının prognostik ve prediktif önemi
Prognostic and predictive importance of proliferation index and neutrophil lymphocyte ratio in stage 2 treatment in small cell lung cancer
- Tez No: 684430
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN IŞIKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Akciğer kanseri, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) ve küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) diye iki gruba ayrıldığında,%85'i KHDAK, %10- 15 kadarı ise KHAK'dır. KHAK, küçük hücreli olmayan alt tiplere göre daha az görülmekle birlikte, daha agresif seyreder ve daha kısa sağkalım süresi ile ilişkilidir. Bu çalışmada kliniğimizde tedavi edilen KHAK hastalarımızın tanı anında bakılan nötrofil lenfosit oranı (NLO1), ikinci basamak tedavi öncesinde bakılan nötrofil lenfosit oranı (NLO2), ki-67 proliferasyon indeksi, küratif radyoterapi alma durumu ve tanı anındaki evrenin progresyonsuz sağkalım (PFS) ve genel sağkalım (OS) süreleri üzerindeki prognostik ve prediktif önemini ortaya koymayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışmaya 1 Ocak 2012-31 Nisan 2019 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniğine başvurup ayaktan kemoterapi alan veya kliniğe yatırılan hastalarda KHAK tanısı konulan ve retrospektif olarak verilerine ulaşılabilen 18 yaş üstü 62 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalarda tanı anında bakılan NLO1, ikinci basamak tedavi öncesinde bakılan NLO2 oranlarının ve ki-67'nin sağkalım üzerine etkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda KHAK tanılı 62 hastanın verileri analiz edildi Hastaların 56'sı (%90,3) erkek, 6'sı (%9,7) kadındı. Hastaların tanı anındaki ortanca (medyan) yaşı 55 yıl (39-70) idi. Kaplan-meier analizi sonucu hastaların medyan progresyonsuz sağkalım (PFS1) süresi 7 ay, OS süresi 14 ay olarak hesaplandı. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda medyan NLO1 değeri 3.1, medyan NLO2 değeri ise 4.1 olarak bulundu. Bu değerler eşik değer olarak kabul edildi. NLO1'in
Özet (Çeviri)
Purpose: When lung cancer is divided into two groups as non-small cell lung cancer (NSCLC) and small cell lung cancer (SCLC), 85% is NSCLC and 10-15% is SCLC. Although SCLC is less common than non-small cell subtypes, it has a more aggressive course and is associated with a shorter survival time. In this study, the neutrophil lymphocyte ratio (NLO1) measured at the time of diagnosis, the neutrophil lymphocyte ratio (NLO2) measured before the second-line treatment, the ki-67 proliferation index, the status of receiving curative radiotherapy and the stage at the time of diagnosis of our SCLC patients treated in our clinic, we aimed to reveal its prognostic and predictive importance on progression-free survival (PFS) and overall survival (OS) times. Method: This study included 62 patients over the age of 18, who were diagnosed with SCLC in patients who applied to the Medical Oncology Outpatient Clinic of Dicle University Faculty of Medicine between January 1, 2012 and April 31, 2019 and received outpatient chemotherapy or were hospitalized, and whose data could be accessed retrospectively. The effects of NLR1 measured at the time of diagnosis, NLR2 measured before the second-line treatment and ki-67 on survival were investigated in the patients included in the study. Results: In our study, the data of 62 patients with SCLC were analyzed. 56 (90.3%) of the patients were male and 6 (9.7%) were female. The median (median) age of the patients at the time of diagnosis was 55 years (39-70). As a result of Kaplan-Meier analysis, the median progression-free survival (PFS1) time of the patients was calculated as 7 months and OS time as 14 months. As a result of the statistical analysis, the median NLO1 value was 3.1 and the median NLO2 value was 4.1. These values were accepted as threshold values. While the median PFS1 value of 30 (48%) patients with NLO1