Tarihî Türk lehçelerinde tasvir fiilleri
Descriptive complementary verbs in historical Turkic dialects
- Tez No: 504812
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 538
Özet
Bu çalışmada Tarihî Türk Lehçelerindeki tasvir fiilleri Türk dilinin sahip olduğu ekleşme düzeni içerisinde üst işlev-alt işlev ilişkisiyle ele alınmıştır. Çalışmanın“Giriş”bölümünde Türk dilinin unsurlarını yapılandıran karşılıklı ilişkilere ait genel bilgiler, çalışmanın amacı ve bu amaca ulaşmak için tutulan yol, örnek alınan çalışmalar, dil malzemesi için esas alınan metinler ve çözümleme yöntemine dair bilgiler yer almaktadır. Onbir alt başlıktan meydana gelen ve çalışmanın teorik alt yapısını oluşturan“Tasvir Fiili Kategorisi”adlı birinci bölümde tasvir fiili hakkında mevcut çalışmaların değerlendirilmesi ve bu unsurun gramer sınıfının tayin edilmesi ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.“Tasvir Fiillerinde Fonksiyonlar”başlıklı ikinci bölümde Türk dilinin muhtelif devir ve coğrafyalarındaki dil yadigârlarından temin edilen malzeme aracılığıyla tasvir fiilleri işlevleri bakımından ele alınmıştır.“Tasvir Fiillerinin Kullanım Oranları”başlıklı üçüncü bölümde bu unsurlarla ilgili istatistiki bilgiler bulunmaktadır.“Çalışmada Geçen Terimler Sözlüğü”başlıklı dördüncü bölümde çalışmada yer alan gramer terimlerine ait açıklamalara yer verilmiştir.“Sonuç”bölümünde ise çalışmada ulaşılan sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study descriptive complementary verb is discussed by the articulation system of Turkish language's top function-down function relations. In the“Prologue”we aimed to give general information about Turkish language's mutual relations elements, study subject and the method for this subject, exemplary works, related texts for the language material and knowledge about analysis method. There are eleven chapters in the work. First chapter is Descriptive Complementary Verb Category. In this chapter we mentioned current research about descriptive complementary verb and classification of this term by grammatical aspects. In the second chapter about Functions In Descriptive Complementary Verb we evaluated descriptive complementary verb by a functional method for the linguistic texts which are compiled from different age and geographies. Third chapter named as Utilization Factor of Descriptive Complementary Verb we present statistical information. In the forth chapter Vocabulary of Terms Used in the Study there are supplementary information about grammatical terms used in the study. At the end we make a general evaluation in the Conclusion chapter.