Kolon ideal yardımıyla bir sır paylaşım sistemi inşası
The construction of a secret sharing scheme via colon ideal
- Tez No: 504876
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Veri güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynayan sır paylaşım sistemi, bir sırrın kullanıcılar arasında dağıtılması yöntemidir. Sadece belirli kullanıcılar kendi parçalarını bir araya getirerek sırrı yeniden inşa edebilirler. Farklı disiplinler yardımıyla sır paylaşım sistemi inşa edilebilmektedir, kodlama teorisi bu disiplinlerden biridir. Bu çalışmada, hata düzelten kodlar kullanılarak bir sır paylaşım sistemi inşa edilecektir. Bu sistemde hataları düzeltmek için kolon ideal yöntemi kullanılacaktır. Bu tezde öncelikle, lineer kodlar anlatılacaktır. Ardından, üçüncü bölümde lineer kodlar kullanılarak inşa edilen bazı sır paylaşım sistemleri hakkında bilgi verilecektir. Dördüncü bölümde ise cebirsel geometriden bazı tanımlar verilecek ve kolon ideal yardımıyla hata düzeltme yöntemi anlatıldıktan sonra bu yöntemi kullanan bir sır paylaşım sistemi inşa edilecektir.
Özet (Çeviri)
The secret sharing scheme, which plays an important role in ensuring data security, is the administration of a secret among users. Only certain users can reconstruct the secret by bringing their parts together. A secret sharing system can be built with the help of different disciplines, coding theory is one of these disciplines. In this study, a secret sharing scheme will be built using error correcting codes. In this system, colon ideal method will be used to correct errors. In this thesis, firstly the linear codes will be explained. Then, in the third part, some secret sharing schemes built using linear codes will be given. In the fourth section, some definitions will be given for the algebraic geometry and a secret sharing scheme that uses this method will be constructed after the error correction method is explained with the help of the colon ideal.