Theme park as a socio-cultural and architectural program: A critical review of Ankapark, Ankara
Sosyo-kültürel ve mimari bir program olarak tema park: Ankapark, Ankara'nın eleştirel bir incelemesi
- Tez No: 504879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tema parklar, sembolik peyzajlar aracılığyla mekânsal-zamansal dünyaları birbirine geçiren ve birbirine saran sosyo-kültürel eğlence mekânlarıdır. Kaynakları gerçek veya hayal ürünü olan bu dünyalar gelişmiş işitsel ve görsel multi-meda araçları ile oluşturulurlar. Eğlence mekânı zaman içinde dünya fuarlarından eğlence parklarına ve en sonunda tema parka dönüşmüştür. Popüler bir eğlence formu olarak tema park kavramı kitle kültürü veya popüler kültür ile anılsa da, mimarlığın kültür, kimlik, tüketim, sergileme, rekreasyon ve hikaye anlatma kabiliyeti ile ilişkileri hakkında çeşitli tartışmalar ortaya koymaktadır. Yakın zamanda Türkiye Vialand, Land of Legends ve son olarak Ankapark ile tema park yatırımlarını arttırmaktadır. Fakat tema park kavramı Türkiye için hem yabancı hem de beklenmedik bir endüstriyi işaret etmektedir. Bu tezin amacı, multi-disipliner bir ürün olan temalandırma fenomenini ve ardında gelen tartışmaları ortaya koymaktır. Tema parkların postmodern, algısal, mekânsal-zamansal, anlatımsal, kültürel ve kentsel sonuçları Ankapark bağlamında incelenerek temalandırmayı anlamak için daha gelişmiş bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Theme parks are socio-cultural amusement spaces that entwine spatiotemporal worlds within symbolic landscapes. These artificial worlds whether their source is real or imaginary are actualized with the extended tools of visual and auditory multimedia presentations. Beginning from world fairs to amusement parks, the contemporary amusement space shifted its paradigm to theme parks. The concept of theme park, as a popular amusement form that has been dismissed as part of the mass culture or popular culture, opens up a variety of discussions about the relationship of architecture to culture, identity, consumption, exhibition, recreation, and fiction. Recently, Turkey has been transpiring theme park investments on an increase with Vialand, Land of Legends and finally Ankapark. However, the concept of theme park is both unfamiliar to Turkey and the industry is out of blue. The intention of this thesis is to introduce the phenomenon“theming”with a wider debate following theme park as a multidisciplinary product. Postmodern, cognitive, spatiotemporal, expressive, cultural and urban consequences brought by theme parks are critically reviewed in the context of Ankapark to provide a developed perspective to understand theme parks.