Asimetrik çift eğimli kuantum kuyusunun optiksel özellikleri
Opti̇cal properti̇es of asymmetri̇c double graded quantum well
  1. Tez No: 504881
  2. Yazar: HAFİZE SEDA AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak yarıiletkenler, heteroyapılar, düşük boyutlu sistemler ve doğrusal olmayan optik hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra GaAs/Ga_(1-x) Al_x As çift eğimli asimetrik kuantum kuyusunun kuşatma potansiyel profili, altbant enerjileri ve bu enerjilere karşılık gelen dalga fonksiyonlarının karesi üzerine yapı parametrelerinin ve uygulanan statik elektrik ve manyetik alanın etkisi incelenmiştir. Sistemin altbant enerji özdeğer ve özfonksiyonları bulunduktan sonra, GaAs/Ga_(1-x) Al_x As çift eğimli asimetrik kuantum kuyusunun doğrusal, doğrusal olmayan ve toplam kırılma indisi değişimi ve optiksel soğurma katsayıları üzerine yapı parametrelerinin ve uygulanan statik elektrik ve manyetik alanın etkisi hesaplanmıştır. Sayısal sonuçlar foton enerjisinin bir fonksiyonu olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study firstly, general information about semiconductor, heterostructures, low-dimensional systems, and nonlinear optic were given. Then, the effects of structure parameters and the applied static electric and magnetic fields on the confinement potential, subband energy levels, and their squared wave functions of the asymmetric GaAs/Ga_(1-x) Al_x As double graded quantum well were investigated. After finding the subband energy levels and corresponding wave functions of system, the effects of the structural parameters and the applied static and magnetic field on the linear, nonlinear, and total refraction index changes and optical absorption coefficients of the asymmetric GaAs/Ga_(1-x) Al_x As double graded quantum well were calculated. The numerical results are presented as a function of photon energy.