Electromagnetic shielding properties of simple shapes
Basit şekillerin elektromanyetik ekranlama özellikleri
  1. Tez No: 50489
  2. Yazar: BERNA ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, basit küresel, elipsoid, çok-katmanlı küre ve silindir şekillerinin elektromanyetik ekranlama özelliklerini açıklamaktadır. Her malzeme ekranlama özelliği gösterebilir. İletken malzemeler ise en iyi ekranlama performansına sahiptir. Bu tezde kullanılan yöntemler dilelektrik malzemelere de uygulanabildiğinden genel bir yaklaşım teşkil etmektedir. Basit şekillerin ekranlama özelliklerinin araştırılmasında Rayleigh yaklaşıklığı temel oluşturmaktadır. Basit şekillerin ekranlama özelliklerinin hesaplanabilmesi için, enerjinin korunumu sağlanmalıdır. Rayleigh yaklaşıklığı enerjinin korunumu kuralını sağlamaz: Basit şekil tarafından yutulan ve saçılan gücün toplamı, gelen toplam güce eşit değildir. Bu yüzden enerjinin korunumunu sağlamak ve ekranlama verimini hesaplayabilmek için geliştirilmiş bir Rayleigh yaklaşıklığı kullanılmıştır. Ekranlama verimi, yutulan gücün toplam güce oranı olarak hesaplanmıştır. Çok-katmanlı küre ve silindir gibi basit şekillerin ekranlama özelliklerinin ortaya konması için enerji korunumunu sağlayan Mie ve Richmond çözümleri kullanılabilir. Geliştirilmiş Rayleigh yaklaşıklığının homojen küre için Mie çözümü ile homojen silindir için Richmond çözümü ile yapılan karşılaştırma Rayleigh bölgesinde tatmin edici sonuçlar vermiştir. Ayrıca homojen küre ve silindirin ekranlama özellikleri ile küresel ve silindirik kabuk şekillerinin ekranlama özellikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis describes the electromagnetic shielding properties of simple shapes such as spheroids, ellipsoids, multilayered spheres and cylinder. Every material can perform shielding. Conducting materials have the best performance, but the methods described in this thesis are also applicable to dielectric materials. The Rayleigh approximation sets the basis for investigating the shielding properties of simple shapes. The energy conservation rule must be satisfied to evaluate the shielding effectiveness of simple shapes. The Rayleigh approximation does not satisfy energy conservation; the sum of the absorbed and scattered power by the shape is not equal to the total power extracted from the incident wave. In this thesis, an improved Rayleigh approximation is used to satisfy energy conservation and evaluate the shielding effectiveness. Shielding effectiveness is computed as the ratio of the absorbed power to the total power. Electromagnetic shielding properties of simple shapes such as multilayered spheres (Mie solution) and multilayered cylinders (Richmond solution) satisfy the energy conservation rule. The comparison of the Improved Rayleigh approximation with Mie solution for spheres and Richmond solution for cylinders gives satisfactory results in calculating the extinction efficiency and shielding effectiveness gives satisfactory results.The results of the Richmond and finite length solutions for thin cylinder are also compared. The shielding effectivenes of the spherical and cylindrical shells are compared with the results of the homogenous spheres and cylinders.