Dynamic analysis of macroeconomic growth models
Makroekonomik büyüme modellerinin dinamik çözümlenmesi
  1. Tez No: 50488
  2. Yazar: TÜRKER CEM AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Ekonomik büyüme kuramları ekonomik büyümeyi belirleyen unsurları bulmayı amaçlar. Bindokuzyüzellili yıllarda ekonomistler büyüme sürecini anlamalarına yardımcı olması için matematiksel modeller geliştirmeye başladılar. Esas alman varsayımlara göre, çok sayıda büyüme modeli inşa edilmiştir, iki ana büyüme modeli grubu vardır: neoklasik büyüme modelleri ve içyapılı (endogenous) büyüme modelleri. Neoklasik büyüme modelleri sermayeye göre azalan oranda kazanç sergileyen (yani, sermaye miktarı arttıkça ek bir birim sermaye ile üretilen sınırsal çıktı azalır) üretim işlevi üzerine inşa edilmiştir. Diğer taraftan, içyapılı büyüme modelleri sermayeye göre sabit oranda kazanç sergileyen üretim işlevi kullanırlar. Bu tez çalışmasında bazı önemli büyüme modelleri, hem neoklasik hem içyapılı, gözden geçirilmiş ve modellerin dinamikleri sistem kuramsal çatı altında çözümlenmiştir. Büyüme modellerin kişi basma değişkenlerinin (örneğin kişi başına sermaye, kişi başına tüketim ve benzeri) geçişsel davranışları için benzetim yürütülmüş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Büyüme modellerinin öngörüleri, gerçek görgül veri kullanarak, bağlanım ve zaman-dizisel sınamalar ile sınanmıştır. Bu sınamalar büyümeyi belirleyen unsurlar hakkında bilgi sağlamıştır. Bağlanım ve zaman-dizisel sınamaları için programlar Matlab için 'Af dosyası şeklinde yazılmış ve Matlab sürüm 4.2c. 1 (Matlab for Windows) yazılım paketi üzerinde çalıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Economic growth theories aim to discover the determinants of economic growth. During the 1950s economists began to develop mathematical models to help their understanding of growth process. Based on various assumptions, numerous kinds of growth models were constructed. There are mainly two groups of growth models: neoclassical growth models and endogenous growth models. Neoclassical growth models are based on a production function, which exhibits diminishing returns to capital (i.e. the marginal output produced with an additional unit of capital declines as the amount of capital increases). Endogenous growth models, on the other hand, utilize a production function which exhibits constant returns to capital. In this thesis some important growth models, both neoclassical and endogenous, were reviewed and their dynamics were analysed in a system theoretic framework. The transitional behaviour of the per capita variables (e.g. capital per person, consumption per capita and etc.) of the growth models were simulated and results were compared. Using real empirical data, the predictions of growth models were tested with regression and time- series tests. These tests provided information on the determinants of growth. The programs for simulations and tests were written as 'M' files for Matlab and run on Matlab version 4.2c. 1 (Matlab for Windows) software package.