Shear walls with openings
Boşluklu perdeler
  1. Tez No: 50490
  2. Yazar: ZEYNEP DİDEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH S. TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Perdeler, çok katlı yapıların depreme dayanıklı olarak tasannu sırasında en çok kullanılan yatay yük taşıyıcı elemenlardır. Perdelerde zaman zaman kapı, pencere boşlukları gibi mimari nedenlerle büyük boşluklar yapmak gerekebilir. Bu boşluklu perdeler kat hizalarında birbirlerine bağlantı kirişleri ile bağlanmış dolu perdeler olarak gözönüne alınabilirler. Bu tip boşluklu perdeler yüksek mukavemet ve rijitlikleri ile dolu perdelerin olumlu özelliklerini taşırken aynı zamanda dolu perdelere göre daha sünek olmaları nedeniyle yatay yük taşıyıcı eleman olarak daha iyi davranış göstermektedir. Bağlantı kirişlerindeki plastik şekil değiştirmeler bu yapı elemanlarının sünekliklerini arttırmaktadır. Bu çalışmada, boşlukların perdeler üzerindeki etkileri değişik açılardan incelenmiştir. Tezin kapsamında, (a) Boşluklu perdenin efektif rijitliğinin belirlenmesini, (b) Bağlantı kirişlerindeki ve duvar kısımlarındaki gerilme dağılımlarının farklı metotlarla belirlenmesini ve sonuçların birbirleri ile ve ACI 318M-89'da verilen değerlerle karşılaştırılmasını, (c) Bağlantı kirişlerinin duvar içinde kalan sonsuz atalet momentli parçalarının uzunluğunun belirlenmesini ve nihayet (d) Çatlak analizi yardımıyla boşluklu ve boşluksuz perdelerin düktilitelerinin belirlenmesini içeren sayısal çalışmalar sunulmuştur. Analizler, aynı karakteristiklerde fakat farklı boşluk oranlan ve kat sayılarına sahip perdeler kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar grafikler ve tablolar aracılığı ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Shear walls are lateral load bearing elements which are widely used in designing earthquake resistant multi-storey buildings. Frequently, vertical rows of doors or windows may be required within the shear wall for architectural purposes. These shear walls may be considered as full shear walls coupled by connecting beams at each floor level. Coupled shear walls behave as lateral load bearing elements since they are more ductile than solid shear walls while they have favourable characteristics of solid shear walls because of their high strength and rigidity. Plastic deformations on the connecting beams increase the ductility of these structural elements. In this study, the effects of openings on shear walls have been investigated from different points of view. Namely, the parametric studies include (a) The determination of effective rigidity values of the coupled shear walls, (b) The stress concentrations in the coupling beams and the wall piers by means of different analytical methods and comparison of stress values obtained by various methods with each other and with those given in the ACI 318M-89, (c) The determination of the width of infinitely rigid portions of the coupling beams connected to the wall piers and, (d) The determination of ductility of the shear walls with and without openings by means of deflection analysis of the cracked sections. The investigations have been conducted on the shear walls with similar characteristics, but corresponding to a variety of void ratio and number of storeys. The results obtained have been illustrated by means of diagrams and tables.