Sarıçam meşcerelerinde ilk aralama ve budama müdahalelerinin büyüme üzerine etkisi: Kargı işletmesi örneği
Effects of pruning and first thinning on growth of scotchpine stands: Example of Catmaoluk (Kargi-Corum)
  1. Tez No: 504901
  2. Yazar: HÜSEYİN SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. SİNAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, Saf sarıçam (Pinus silyverstris) meşceresinde ilk aralama ve budamanın çap ve boy artımı üzerine etkilerini araştırmak amacıyla ele alınmıştır. Çalışma, Amasya Orman Bölge Müdürlüğü, Kargı Orman İşletme Müdürlüğü, Kirazbaşı Orman İşletme Şefliği sınırları içerisindeki Çatmaoluk mevkiinde 2015 ve 2017 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. İlk aralama çağına gelmiş, 400 m2 büyüklüğünde dokuz deneme parselleri kurulmuş ve bu parsellerin 3 tanesinde hiçbir çalışma yapılmamış, 3 tanesinde sadece ilk aralama yapılmış geriye kalan 3 parselde de hem ilk aralama hem de budama çalışmaları yapılmıştır Aralama uygulamalarından sonra meşcere gelişimini ortaya koymak maksadıyla kurulan deneme parsellerinde bir yıl ara ile ağaçların çap ve boyları ölçülmüş göğüs yüzeyleri hesaplanmıştır. Aralamanın ve budamanın meşcere boy artımı etkisini ortaya koymak için deneme alanlarında seçilen istikbal ağaçları üzerinde boy ölçümleri de yapılmıştır. Yapılan ölçümler ve analizler sonunda en fazla anlamlı artımların aralama+budama alanlarında, en az artımların ise kontrol alanlarında olduğu sonucu bulunmuştur. Gelecekte aralama ve budamanın etkisinin daha fazla olacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This studying in dealt with searching effects by aiming on increasing diameter and height of first thinning and pruning in the Pinus siylvestris stands. The studying is realized into border boundary of the forest region Director of Amasya the forest Exploitation Head of Kargı, the forest explaitation of Kirazbaşı about Çatmaoluk between 2015 and 2017 years. Nine experimentation parcels that had been come the first thinning age had been set up 400 m2 largeness and in three of this parcels hadrit been done any working , in three of them only had been done the first separating ,in the last three parcels had ben done both the first seperating and pruning work. After thinning practice, by aiming of exposing of meşcere forest growing up, had been set up in experiment parcels, had been measured calibre and length of trees taking a berak one year ,had been calculated surface of breast, for expasing of affects of separating ,was chosen future trees on them had been done height measurement in experimentatione zone. At the end of doing measurement and analysis had been, found the conclusion there you mast increasing in separating and pruning zones and the least increasing in controlled zone.İt is hoped that effects of thinning and pruning will be more in the future.