Reworking ancient texts in contemporary mediterranean context: Allegoric projection and utopic nostalgia in the works of Naguib Mahfouz and Pier Paolo Pasolini
Çağdaş Akdeniz bağlamında kadim metinlerin yeniden işlenmesi: Necip Mahfuz ve Pier Paolo Pasolini'nin eserlerinde alegorik izdüşüm ve ütopik nostalji
  1. Tez No: 504902
  2. Yazar: FERİDUN GÜNDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR EYÜP ÖZVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Sanat Tarihi, Siyasal Bilimler, Comparative Literature, Art History, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, çağdaş sanat eserlerinde kadim metinlerin kullanılmasının, günümüz madun topluluklarının hayatlarına nasıl ışık tutabileceğini araştırmaktadır. İncelemeye kaynaklık etmesi için İtalyan yönetmen Pier Paolo Pasolini'nin“Binbir Gece Masalları”ve“Aziz Matyas'a Göre İncil”filmleri ile, Mısırlı yazar Necip Mahfuz'un“Binbirinci Geceden Sonra”ve“Cebelavi Sokağı'nın Çocukları”romanları seçilmiştir. Her iki sanatçı da, bu yapıtlarında, aynı kadim metinlere başvurup, bunlardan ilham alarak ortak bir noktada buluşmuştur. Söz konusu metinler, İbrahimî dinlerin kutsal kitaplarındaki menkıbeler ve Binbir Gece Masalları 'dır. Her iki sanatçı da eserlerinde, modernite ve kapitalizmle şekillenmiş günümüzdeki durumla ilgili hoşnutsuzluklarından yola çıkmaktadırlar. Mahfuz, romanlarında, yaşadığı çağın sorunlarının altında yatan sebepleri araştırır. Eserlerindeki kurmaca dünyalar, gerçek dünyanın alegorik birer izdüşümüdür. Kurmaca ve gerçek arasındaki ilişki ise kadim metinler üzerinden kurulur. Bu metinler sayesinde Mahfuz, okuyucuların, geçmişi daha berrak anlamalarını sağlamayı amaçlar. Pasolini ise kadim metinlerde, eski zamanlarda hayatın önemli bir yanı olup, günümüzde, modernite ve kapitalizm tarafından dışlanmış bazı unsurlar peşinde koşar. Bunlar, modernite ve kapitalizmden önceki bir zamana ait olduklarından, bünyelerinde, mevcut durumu aşmanın ve yeni bir dünya kurmanın olabilirliğine dair umut nüveleri barındırırlar. Dolayısıyla, Pasolini, filmlerinde kadim metinleri kullanarak, geçip gidende umut arayıp, nostalji üzerinden bir ütopya kurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores how the use of ancient texts in modern works of art can shed light on the lives of subaltern people in the present time. Works chosen for analysis are Italian director Pier Paolo Pasolini's“Arabian Nights”and“Gospel According to St. Matthew”, and Egyptian novelist Naguip Mahfouz's“Arabian Days and Nights”and“Children of the Alley”. In these, two artists have a common point of referring to, and borrowing from, the same ancient texts: The Biblical-Qur'anic narratives of Abrahamic religions, and the story collection of One Thousand and One Nights. In their works, both artists depart from a sense of discontent over the current state of things, which is shaped by modernity and capitalism. Mahfouz, in his novels, explores the reasons behind the problems of present age. Fictional worlds in his works are allegoric projections of the real world. What makes real and fiction relatable to each other are the ancient texts these novels refer to. Through their employment, Mahfouz intends to help his readers understand the past more clearly. Pasolini, on the other hand, tries to find certain essences in ancient texts that are remnants of those aspects of life expelled by modernity outside the field of vision. These essences, belonging to a time when modernity and capitalism did not exist, can contain kernels of hope to help overcome status quo, and establish a new world. Thus, by using ancient texts in his films, he finds hope in the past, and establishes utopia through nostalgia.