Mg-5Sn alaşımına nano Al2O3 partikül ilavesinin mekanik özelliklere etkisi
Effect of mechanical properties of nano-Al2O3 particle addition on Mg-5Sn alloy
  1. Tez No: 504900
  2. Yazar: HÜSEYİN KARAER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda otomotiv sektörünün en önemli konu başlıklarından bir tanesinin araç ağırlığını düşürmek ve çevresel sorun olan CO2 emisyonunun azalmasını sağlamaktır. Bu nedenle otomotiv sektöründe hafif metallik malzemeler önemini her gün arttırmaktadır. Magnezyum(Mg) alaşımları sahip olduğu düşük yoğunluğu ve iyi mukavemet/ağırlık oranı ile hafif malzemelerden bir tanesi olarak kabul edilir. Magnezyum alaşımlarının düşük yoğunluğuna rağmen iyi mekanik özellikler elde edilemediği için alaşımlama yeterli olmamaktadır. Bunun sonucu olarak son yıllarda araştırmacılar üstün fiziksel ve mekanik özelliklere ulaşılabilecek magnezyum esaslı kompozitlerin geliştirilmesine yönelmiştir. Henüz istenilen sonuçlar elde edilemediği için geçtiğimiz bir kaç yıldır magnezyum alaşımlarına Nano-partikül takviyesi yapılmakta ve mekanik özellikleri iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışma da Mg-5Sn alaşımı matriks olarak kullanılmıştır. Daha sonra soğuk kamaralı basınçlı döküm yöntemi ile %1 ve 2 hacim oranlarında nanoAl2O3 ilave edilerek Nano-kompozitler oluşturulmuştur. Üretilen nano-kompozit malzemelerin X-ışınları analizi gerçekleştirilmiştir. Mekanik test olarak sertlik ve çekme deneyleri gerçekleştirilmiş ve bu sonuçlar alan taramalı elektron mikroskobu (FE-SEM) ve EDS analizleri ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, one of the most important targets is to lower the growing environmental impact with the further reduction of CO2 emission via more lightweight vehicles for transportation industry.Therefore, the importance of light metals is increasing in past years.With lower density and specific strength ratio, Magnesium (Mg) alloys are one of the potential candidates among lights structure metarials for industrial applications. Hence, a lot of researchers have been studying magnesium-based composites for more excellent mechanical properties such as elastic module, yield strength. Especially, by adding some nano reinforcing particles to magnesium alloys in order to improve the elevated temperature properties are interested by scientists because of their excellent properties compared with micro particles. Mg-5Sn alloy will used for matrix and then, composite materials were produced by adding %1 and 2 volume fractions of nano Al2O3 components particularby using cold chamber pressure die-casting method.After casting of the alloy and composites, the samples were produced for mechanical and metallographic examinations. The mechanical tests will be content the hardness and tensile testing. The metallographic tests will be consisting field emission scanning electron microscopy and X-ray analysis.