Modern Türk edebiyatında flanör düşünce: Sait Faik örneği
The concept of flaneur in Turkish literature: The case of Sait Faik
- Tez No: 504995
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Aylaklık, modern dönem edebî eserlerinde karşımıza çıkan bir unsurdur. Walter Benjamin, Charles Baudelaire'ın şiiri üzerinden aylak kelimesini kavramlaştırmıştır. Kelimenin Fransızca karşılığı“flâneur”dür. Tezimizde aylaklık kavramını tarihsel süreç içerisinde ele aldık. Onun izlediği yolu kent bağlamında inceledik. Aylağın kültür taşıyıcısı olarak kentte ne aradığını sorguladık. Kentte bulduğu tinselliği eserlerine yerleştirdiğini gördük. Tarihsel süreç içerisinde aylağı bir kültür taşıyıcısı olarak yorumladık. Zahid dervişlerden modern şairlere kadar aylaklığın bir gelenek olarak devam ettiğini gözlemledik. Modern dönem aylağına bir örnek olarak da Sait Faik'i ve eserlerini inceledik.
Özet (Çeviri)
Idleness is a key element found in modern literary works. Walter Benjamin initially conceptualized the flâneur using Charles Baudelaire's poetry. The word means flâneur in French. This dissertation examines the concept of flâneur as a cultural bearer within the context of modern urban landscape in the historical process. I have interrogated what the flâneur was questing for in the city. The dissertation determines that the flâneur situates spirituality in the literary texts. The thesis have observed that the flâneur tradition from ascetic dervishes to the modern poets. It finally discusses Sait Faik and his works as an example to the modern flâneur.