İlkokul üçüncü sınıf hayat bilgisi dersi kılavuz kitabındaki okul heyecanım temasında yer alan etkinliklerin ara disiplin kazanımları açısından öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of activities in school excitement theme at elementary school third-grade life science course regarding teachers' views towards cross-curriculum objectives
  1. Tez No: 505008
  2. Yazar: PINAR AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN EFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin ilkokul üçüncü sınıf hayat bilgisi kılavuz kitabındaki okul heyecanım temasında yer alan etkinliklerin ara disiplin kazanımı açısından öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada,“ilkokul üçüncü sınıf hayat bilgisi dersi kılavuz kitabındaki okul heyecanım temasındaki etkinliklerin ara disiplin kazanımları açısından öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi”olarak ifade edilen belli bir durumun bağlamından koparılmadan incelenmesine yönelik durum çalışması deseni ve nitel yöntem kullanılmıştır. Bu amaçla, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Adana ili İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı, merkez ilçelerde (Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam) bulanan ilkokullarda görevli ve 3. sınıfı okutan 14 sınıf öğretmeni ile görüşme yapılmıştır. Görüşmeden elde edilen veriler tümdengelimsel içerik analizi yöntemi kullanılarak MaxQda 12 programı ile gerçekleştirilmiştir. Analiz süreci ara disiplin bağlamı merkeze alınarak yürütülmüştür. Bu noktadan hareketle, kodlar oluşturulmuş, uyumlu kodlardan yararlanılarak temalar belirlenmiştir. Analiz sonuçlarının geçerliğini sağlamak amacıyla; ayrıntılı betimlemelere yer verilmiş, doğrudan alıntılar gösterilmiş, uzman incelemesi yaklaşımı işe koşulmuştur. Diğer yandan, güvenirliğin belirlenmesinde Miles ve Huberman (1994) tarafından önerilen kodlayıcı güvenirliği uyum yüzdesi hesaplanmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde; öğretmenlerin, ara disiplin kavramının hayat bilgisi dersinde yer almasını yaşamsallık açısından önemli ve gerekli gördükleri, ayrıca ara disiplin kazanımlarının günlük yaşamla ilişkili, hayata hazırlamada etkili kazanımlar olduğunu ve dersin temellerinden birini oluşturduğunu düşünmektedirler. Bununla birlikte öğretmenler, ara disiplinlere programda yeterince önem verilmediğini ve kılavuz kitapta ara disiplinlerin konuyla yeterince ilişkilendirilmediğini düşünmektedirler. Öğretmenler ara disiplin kazanımlarını içeren etkinliklerin öğrencinin aktif katılımını sağlama açısından yetersiz olduğunu, etkinliklerin öğrencilerileri derste daha aktif kılacak ve ilgilerini çekecek şekilde çeşitliliğin arttırılarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulamışlardır. Öğretmenler, etkinliklerin içerdiği ara disiplin kazanımlarının davranışa dönüşmediğini, bunun nedeninin de öğrencilerin okulda öğrendikleri ile aile içinde ve çevresindeki yaşantının uyuşmaması olduğunu, bu sebeple ara disiplin kazanımlarını içeren etkinliklerin verimliliğinin artması için etkin öğrenci ve aile katılımının sağlanması gerektiğini belirtmişlerdir. Öğretmenler, kazanımların kazanılma durumunu değerlendirmek için en fazla gözlem yöntemine başvurduklarını söylemişlerdir. Öğretmenler, aynı sınıfta bulunan öğrencilerin yaş aralıklarının geniş olmasından dolayı öğrenci seviyelerinin farklı olduğunu ayrıca somut işlemler döneminde bulunan çocukların soyut kavramları anlamada zorluk çektiklerini vurgulamışlardır. Programda beşten üçe indirilen ders saati öğretmenler açısından yetersiz görülmekte, saatlerin tekrar arttırılmasını talep etmektedirler. Sınıfların kalabalık olması ara disiplin kazanımlarını içeren etkinliklerin uygulanmasını ve kazanımların etkili olmasını güçleştirmektedir. Bu yüzden sınıf mevcutları makul bir seviyeye getirilmelidir. Öğretmenler, sistemin köklü bir değişimden geçerek yeniden düzenlenmesi ve öğretmenlerin yaşadıkları sorunların giderilmesi yönünde çalışmalar yapılması gerektiğini vurgulamışlardır. Elde edilen bulgular literatür eşliğinde tartışılmış, bu konuda çalışma yapacak olan araştırmalara ve uygulamaya yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the main purpose was to evaluation of activities in school excitement theme at elementary school third-grade life science course regarding teachers' views towards cross-curriculum objectives. In the study, qualitative research method and the case study design which enable to investigate the situation stated as“evaluation of activities in school excitement theme at elementary school third-grade life science course regarding teachers' views towards cross-curriculum objectives”in its core context, was used. In accordance with the purpose, interviews were performed with 14 teachers who have worked as a teacher at elementary school third-grade in Adana National Education Directorate (from the different districts such as Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam) in 2014-2015 education year spring semester. Data obtained from the interviews were analyzed through MaxQda 12 software based on deductive content analysis technique. During the analysis process, the context of cross-curriculum was taken into consideration as a core point of the analysis. From this point of view, codes were created and the themes were determined based on the codes. To provide the validity of the results, detail descriptions, direct quotations were presented, and expert review was taken into consideration. Moreover, to determine the reliability of the analysis, Miles and Huberman's (1994) inter-coder reliability score was calculated. According to the results of the study, teachers' views such as the cross-curriculum approach used in life science course is important and essential, cross-curriculum objectives are relevant to daily life, and they are effective objectives for life, and also they are one of the bases of life science course, were determined. Moreover, teachers stated that life science course disregards both the cross-curriculum and the cross-curriculum has weak relations to the subjects presented in the guide-book. In addition, teachers have a view that teaching activities are not enough in terms of providing students' active participating. In this context, they emphasized that the number of teaching activities should be increased and the current activities should be reconstructed. On the other hand, teachers stated that the cross-curriculum objectives are not transform into psycho-motor behavior as the knowledge gained by the students, has not a harmony with the knowledge gained in the family and the near environment of the students. For these reasons, family involvement and student activity should be supported. It was determined that teachers are mostly use observation technique to evaluate their students. Additionally, teachers emphasized that ages of the students in the same classroom are different and also students are in the concrete operational stage so they are having learning disabilities when they learn abstract concepts. Life science course periods were decreased from five to three so the current course periods are not enough for teachers. The course periods should be increased. Due to the crowded classroom, the effectiveness of the activities related to cross-curriculum objectives are influenced negatively. Therefore, number of the students in the classroom should be reduced. Teachers emphasized that system should be re-constructed thoroughly, and the teachers' problems should be solved. Finally, the results discussed based on the related literature, and several research suggestions were presented.