Auxuliary input design for detecting changes towards unknown hypotheses
Bilinmeyen varsayımlara doğru olan değişmeleri sezmek için harici girdi tasarımı
- Tez No: 50511
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEZA KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu tezde, girdi sinyalinin seçiminin bilinmeyen varsayımlara doğru değişimi sezinlemedeki etkileri incelenmiştir. Girdi sinyalini seçerken, hem değişimlerin sezimi için geçen zaman, hem de yanlış alarm sıklığı başarım kriteri olarak dikkate alınmıştır. Bir değişme sezimi dizgesi Biriken Toplam Testi (BTT) gibi istatistiksel sezim yöntemlerini içerir. Bu tezde, değişimden sonraki parametre vektörü hakkındaki iki farklı varsayım durumu için BTT' deki uyarlamalar türetilmiştir. İlk durumda, parametrelerin değişimden sonraki değeri tam olarak bilinmemekte ve sadece değişimin yönü bilinmektedir. Başarım kriteri, Biriken Toplam Testi'nin ortalama test süresinin türevine dayanmaktadır. Güç sınırlamalı eniyilenen girdi sinyallerinin tek frekanstan meydana geldikleri gösterilmiştir. İkinci durumda ise değişimden sonraki parametre vektörü tamamen bilinmemektedir. Başarım kriteri, Fisher bilgi matrisinin determinantına dayanmaktadır ve eniyilenen girdi sinyali sonlu sayıda frekans içermektedir. Girdi sinyali seçimi sezim başaranını ciddi bir şekilde artırır ve bu değişik özbağlanımh kayan ortalama (ÖBKO) süreçleri için benzetimlerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, the effects of input signals on detecting changes towards unknown hypotheses is investigated. In designing the inputs both the detection time and false alarm rate is taken into account as performance criteria. The decision of a change in a change detection system involves statistical detection methods such as the Cumulative Sum (CUSUM) algorithm. In this thesis, some modifications of the CUSUM algorithm are derived for the cases where two different levels of a priori information on the parameter vector after change are specified. In the first case, the value of the parameter after the change is not known precisely and only the direction of the change is known. Performance criteria is based on the derivative of average run length of CUSUM. Power-constrained optimal inputs are shown to consist of a single frequency. In the second case the parameter vector after the change is completely unknown. Performance criteria is based on determinant of the Fisher information matrix and optimal inputs consist of a finite number of frequencies. Input design can drastically improve detection performance and this is shown by simulations for different Controlled Autoregressive Moving Average (CARMA) models.