Sürgünden Kırım'ın Rusya tarafından ilhakına Kırım Türklerinin sorunları
From the exile until the annexation of crimea by Russia the problems of the Crimean Turks
  1. Tez No: 505136
  2. Yazar: TARKAN RENAN TANSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kırım, bugün tarihçiler tarafından Kırım Türklerinin tarihi anayurdu olarak kabul edilmekle beraber, Kırım'da yaşayan üç farklı etnik grup bulunmaktadır. Bunlar, çoğunluğu oluşturan ve kendilerini Rusya'ya ait hisseden Ruslar, daha azınlıkta olan Ukrainler ve Kırım nüfusunun yüzde on ikisini oluşturan, kendilerini Kırım'ın yerli halkı olarak gören Kırım Türkleridir. Kırım Türklerinin milli kimliklerini güçlendirmelerinde yaşadıkları sürgünün büyük etkisi vardır. Zorunlu sürgünün yarattığı travmadan dolayı, kendilerini bu etnik kökene bağlı hissetmişlerdir. Bu sayede büyük sürgün sonrasında anavatana dönüş ve kaybedilen hakların geri alınabilmesi için 70 yıldan fazla süren şiddet içermeyen ve sabırlı bir mücadele verilmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrasında, bağımsız Ukrayna yönetiminde karşılaşılan sıkıntılar çözüm beklerken, kaybedilen hakların geri kazanılması için yönünü tamamen AB ve NATO'ya çevirmiş olan mevcut yönetimin, daha fazla demokratik hak ve özgürlük ortamı sağlayacağı düşünülmüştür. Ancak Rusya'nın Kırım'a olan tarihi ve stratejik bakışı ile Kırım Türklerinin anavatanlarına bağlılığı ve Ukrayna'nın tutumu çatışma yaratmaktadır. Ukrayna'nın belirlediği siyasi yön, Rusların Kırım'ı, Rusya'ya ilhakını meydana getirmiş ve böylece Kırım Türklerinin ana vatanlarında karşılaştıkları sorunların boyutları da değişmiştir. Bu çalışma, ilhak sonrasında Kırım'da yaşayan Türklerin sorunları hakkında, AGİT ve Türkiye'den oluşturulan resmi ve gayrı resmi heyetlerin raporları, akademik çalışmalar, Kırım Tatar Derneği üyelerinin Kırım'da edindikleri izlenimler ile Rusya Federasyonu'nun resmi duyuruları doğrultusunda bir durum tespiti yapabilmeyi amaçlamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Kırım, Tatarlar, Rusya, Ukrayna, Sürgün, İlhak
Özet (Çeviri)
As the historians accept Crimea is the historical homeland of Crimean Turks. Today, there are three different ethnic groups living in Crimea. These are Russians at majority who feel themselves belong to Russia, ethnic Ukrainians who are a numerical minority in Crimea and The Crimean Turks, who consider themselves to be an indigenous people of Crimea and constitute approximately 12.1 percent of the population. The exile which Crimean Turks experienced has a great effect on strengthening their national identity. Because of the trauma created by the exile, they feel depended on that ethnic roots. By the help of that to repatriation and restoring and enforcing their rights a nonviolent and patient struggle has been given. After the collapse of the Soviet Union, while the problems faced under the independent Ukraine rule were expected to be solved, the present government which has turned its face to EU and NATO has been seen as the provider of much more democratic rights and free environment for restoring and enforcing the rights of Crimean Turks. But the Russian historical and strategical prospect of Crimea and loyalty of Crimean Turks and Ukrainian attitude makes confliction. The political direction determined by Ukraine created the annexation of Crimea to Russia and by the way, also the aspects of the problems of the Crimean Turks in their homeland have been changed. This study aims to make a status determination about the problems of Turks living in Crimea after the annexation in accordance with the reports of official and unofficial delegations of OSCE and Turkey, academic studies, the impressions of the members of Crimean Tatar Society in Crimea and the official announcements of Russian Federation. KEYWORDS: Crimea, Tatars, Russia, Ukraine, Exile, Annexation