Soğuk ve donuk gıdalarda tedarik zinciri yönetimi sürecine kalite sistemlerinin katkısı
Supply chain management in cold and frozen foods contributing to ongoing quality system
  1. Tez No: 505135
  2. Yazar: ZEYNEP FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ÖZTÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Gıdaların depolama ömrü süresince son üründe istenilen kalitede nihai tüketiciye ulaşabilmesi için soğuk lojistik uygularlarının en başından en sonuna kadar her aşama da soğuk zincirin kırılmaması gerekmektedir. Bu süreci başarıyla tamamlayabilmek için verimli olmayan saklama koşullarına son verilmelidir. Ayrıca hızlı bozulan dayanıksız gıda ürünlerinin tavsiye edilen tüketim tarihi önem taşıdığından soğuk lojistik uygulamaları firmalara rekabet edilebilirliği açısından üstünlük sağlamaktadır. Bu sebeplerden yola çıkarak günümüzde gıda ürününün en minimum nitelik kaybıyla en makul zamanda ve en düşük maliyetle nihai müşteriye sevk edilebilmesi önem arz etmektedir. Bu süreç kalite sistemleriyle desteklenmelidir. Bu çalışmanın amacı soğuk ve donuk gıdalarda tedarik zinciri yönetimi sürecine kalite sistemlerinin katkısının incelenmesi olup, araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmada tedarik zinciri, lojistik yönetimi ve soğuk ve donuk gıda kavramları yer almakta olup ISO22000:2005 kalite standartları gıda güvenliği yönetim sisteminin tedarik zinciri süreçlerine etkisi incelenmiştir. Bir süt ürünleri üretici firmada on sekiz farklı izlenebilirlik formu oluşturulmuş, oluşturulan bu formları test etmek için firmada uygulama yapılmıştır. Bunun sonucunda metodolojik olarak izlenebilirlik sağlayarak mevcut durum hakkında yapılması gerekenler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
To reach the ultimate consumer with the optimum quality of food, cold chain must be outright trhoughout the logistical practices. To accomplish this process, inappropriate storage conditions must be removed. Besides, cold logistical practices provides advantages to the firms in terms of competition due to the importance of expiration dates of perishables. On the basis of theese reasons, its very important to reach the ultimate consumer with minimum cost, minimum quality loss, within the minimum time period. This process must be supported by the quality system. The purpose of this study is anaylse of the contribution of quality systems to supply chain management of Cold and Frozen foods and this study has five parts. Also in this study there are terms of Supply Chain, Logistic Management, Cold and Frozen Foods. And the effect of ISO22000:2005 food safety management system to supply chain process has been reviewed. And eighteen different traceability forms were created and the application was made to test these forms. Actions to be taken in such circumstances has been examined by providing methodological traceability in a company that product dairy products