Safevîler döneminde kadın
Women in the Safavid era
- Tez No: 505205
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasıyla, 16. ve 17. yüzyıllarda İran topraklarında hâkimiyet sağlayan Safevî Devleti'nde kadının; sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel faaliyetleri incelenmiştir. 16. yüzyıl öncesinde İran, Azerbaycan ve Türkiye'nin doğusunda konar-göçer aşiretler şeklinde yaşayan ve geleneksel Türk-Moğol yaşam biçiminin özelliklerini gösteren Türk ailesinde kadının yaşam biçimi, yarı göçebe hayat şartları doğrultusunda şekillenmiştir. Fakat, Safevîlerin İran'ı müstakil bir kimliğe kavuşturması ile birlikte, kurulan devletin resmi mezhebi Şiilik ve yerleşik İran kültürünün de etkisiyle İranlı kadınlar, yeni şekillenen bu toplumda önceki durumlarından farklı bir hal almışlardır. Bu dönemde İranlı kadınlar, aldıkları eğitim ve ekonomik bağımsızlığının olumlu etkisinin yanında, bunları kullanabilmelerini sağlayan zekalarıyla; siyasi faaliyetler, eğitim faaliyetleri ve dini faaliyetlerde dikkat çekmişlerdir
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the social, economic, political and cultural activities of the woman in the Safavid State, which dominated the territories of Iran in the 16th and 17th centuries, were examined. Before the 16th century, in the Turkish family, living in Iran, Azerbaijan and eastern Turkey and having the features of traditional Turkish-Mongol tribes way of life, the woman's way of life has been shaped in accordance with the semi-nomadic life conditions. However, with the process of nationalization, in which the Safavids set up an independent identity of Iran, state-official Shiism and established Iranian culture in this new society, the Safavid woman took on a different shape. With the help of Educational attainment and economic independence during the period mentioned, the Safavid woman took on roles in educational and religious activities, as well as in political activities with intelligence that enabled them to use all of these features.